Bakır(II), kobalt(II), nikel(II), mangan(II) 4-dimetilaminobenzoatlar ve nikotinamid komplekslerinin sentezi ve özellikleri
- Tez No: 168894
- Danışmanlar: PROF.DR. HACALİ NECEFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bakır(II), kobalt(II), nikeî(II) ve mangan(II) 4-dimetilaminobenzoat ile bu bileşiklerin nikotinamid ile komplekslerinden oluşan sekiz adet kompleks ilk defa sentezlenmiştir. Cu(C9H10NO2)22,5H2O (I) Cu(C9HıoN02)2(C6H6N20)2 Çö) Co(C9Hı0NO2)2H2O (HI) CoCCçHıoNOsMCeHsNsOy^zO (IV) Nİ(C9Hı0NO2)2 8H20 (V) Nİ(C9H10NO2)2(C6H6N2O)2-5H2O (VI) Mn(C9HıoN02)26H20 (VII) Mn(C9Hı0NO2)2(C6H6N2O)2-4H2O (VIII) /?-Dimetilaminobenzoat komplekslerinde metal : 4-dimetilaminobenzoik asit oranının 1:2; nikotinamid adduktlarmda metal : 4-dimetilaminobenzoik asit : nikotinamid oranlarının IV kompleksinde 1:2:1, diğerlerinde ise 1:2:2 oldukları bulunmuştur. 20-900°C sıcaklık aralığında azot asmosferinde TG-DTG, DTA termik analiz metodu kullanılarak, sentezlenen komplekslerin termal özellikleri eş zamanlı incelendi. Sulu komplekslerin dayanıklılığı aşağıdaki sıraya göre değişmektedir. v>m>vn>ı ve vı>ıv> vm Komplekslerde II hariç, IH, IV, VI, VII, VH1 komplekslerin sularını tek basamakta, I ve V komplekslerin ise iki basamakta kaybettikleri saptanmıştır. Susuz komplekslerin termal kararlılıkları ise aşağıdaki sıraya göre değişmektedir. vı>ıv>n>vm ve v>m>vn>ı Parçalanma sonucunda parçalanma ürünü olarak, I ve II komplekslerinde bakır, II ve IV komplekslerinde kobalt, V ve VI komplekslerinde nikel, VII ve VIII komplekslerinde mangan oluştuğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Eight new complexes of 4-dimethylaminobenzoates of Cu(II), Co(II), Ni(II) and Mn(II), and their nicotinamide adducts have been synthesized. Cu(C9H10NO2)22,5H2O (I) Cu(C9HıoN02)2(C6H6N20)2 (H) Co(C9H10NO2)2H2O (HI) Co(C9HioN02)2(C6H6N20)-4H20 (IV) Ni(C9Hi0NO2)2 8H2Q (V) Ni(C9H10NO2)2(C6H6N2O)2-5H2O (VI) Mn(C9Hi0NO2)2-6H2O (VII) Mn(C9Hi0NO2)2(C6H6N2O)2-4H2O (VIII) The rates of metal : 4-dimethylaminobenzoic acid in /?-dimethylaminobenzoate complexes X, ML, V, VII was found as 1:2. The rates of metal : 4- dimethylaminobenzoic acid : nicotinamide in nicotinamide adducts II, VI, VHK found as 1:2:2, but for complex IV as 1 : 2 : 1. The thermal behavior of synthesized complexes were investigated simultaneously by employing thermoanalytical TG-DTG, DTA methods in the temperature range of 20-900°C in static nitrogen atmosphere. It was found that the decomposition of each complex (except of II) starts with dehydration, and follows by decomposition of the nicotinamide and 4-dimethylaminobenzoato, respectively. The decomposition mechanism and thermal stabilty of the investigated complexes are interpreted in terms of their structures. The final products are found to be the respective metal. VI