Akıllı bina sistemlerinin optimum çalıştırılarak enerji tasarrufu elde edilmesi
Energy saving by the optimum utilization of intelligent building systems
  1. Tez No: 168910
  2. Yazar: AYÇA KURT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAŞAR BİRBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET AKILLI BİNA SİSTEMLERİNİN OPTİMUM ÇALIŞTIRILARAK ENERJİ TASARRUFU ELDE EDİLMESİ Bu çalışma insanların yaşam alanlarını istenilen konfor şartlarına getirmek için iş veya ev ortamlarına ait, üretim yapılan, çalışılan ya da dinlenilen alanlardaki otomasyon sistemleri hakkında bilgi vermek amacı ile hazırlanmıştır. Yapısal kablolama, elektrik tesisatı, enerji yönetim sistemleri, uydu yayın sistemleri, ses-ışık ve görüntü sistemleri, bilgi ve iletişim teknolojileri, güvenlik sistemleri, aydınlatma, Mimlendirme sistemleri, giriş ve taşıma sistemlerinin tümü binaların yaşamsal rahatlık ve güvenliğini yükselten elektronik uygulamalar olarak ele alınmıştır. Birinci bölümün amacı akıllı binaların özelliklerini, akıllı binalarda yer alan bazı sistemler ile beraber genel olarak tanıtmak ve bilgi vermektir. ikinci bölümde ise bir sisteme ait cihazların iletişimini sağlayan ve günümüzde sıklıkla kullanılan bazı protokoller, standartlar ve ağ teknolojileri ile bunlarla uyumlu olarak kullanılabilecek kablolamalar, switchler, elektronik kartlar ve diğer bazı cihazlar incelenerek tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, gelişen teknoloji ile insanların daha iyi konfor şartlarım arzulamaları sonucu ortaya çıkan akıllı bina sistemlerinin neler olduğu belirtilmiş ve akıllı binayı oluşturan tüm sistem parçalan etraflıca açıklanmıştır. Mimlendirme, güç kontrolü, aydınlatma, güvenlik otomasyonu sistemleri detaylarıyla incelenerek oluşturulma nedenleri, çeşitleri ve çalışma prensipleri üzerinde ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Kuşkusuz; akıllı binalar ve otomasyon sistemleri hakkında ciltler dolusu bilimsel kapsam ve ayrıntı verilebilir. Saha elemanlarının ve sensörlerin tipleri, kapasiteleri, grafik özellikleri ve çalışma prensiplerinden; hardware elemanlarına, VIsoftware özelliklerine kadar incelenmesi gereken bir çok ayrıntı vardır. Burada verilmeye çalışılanlar ise, genel bir çerçeve vermek amacı ile otomasyon sistemi çeşitleri ve çalışma prensipleri ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca bu sistemlerde gerçekleştirilen kontrollerden bahsedilerek, sağlanabilecek enerji tasarrufu irdelenmiştir. Sonuç olarak, sistemler arasındaki uyum oram yükseldikçe binadaki enerji tasarrufunun da aynı oranda yükseldiği belirlenmiştir. Binalarda elektronik sistem teknolojileri uygulanırken, yüzlerce farklı uygulamanın birbirileri ile entegrasyonun sağlanması; hem tüm uygulamaların tek bir merkezden kontrolünü olanaklı hale getirmekte, hem de aynı kablolama-kontrol sistemi üzerinde çalışıldığından uygulama maliyetini de düşürmektedir. Haziran, 2005 Ayça KURT VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ENERGY SAVING BY THE OPTIMUM UTILIZATION OF INTELLIGENT BUILDING SYSTEMS This study has prepared in order to give information for automation systems of manufacturing, working or resting area at work or home which bring living areas into requesting comfortable conditions. All of the building wiring, electrical system, energy management systems, satellite systems, audio-visual and lighting systems, information and communication technologies, security systems, illumination systems, air-conditioning, input and transporting systems have been investigated as electronical applications that increase the comfortable and safely livings in buildings. The aim of Chapter I, is the introducing and informing generally about the specifications of intelligent buildings with together some systems placed in these buildings. In Chapter II, some protocols which supply communication between the equipments of a system and often use today, standards and net technologies, and then- suitable wirings switches, electronic cards and some other equipments have investigated and introduced. In Chapter HI, it's determined what intelligent building systems are, that are the result of the human's requests for more comfortable conditions with the developing technology, and all the system equipments forming intelligent building are explained detailed. Of course, it's possible to give more technical concept and details about intelligent buildings and automation systems. There're a lot of details to investigate such as the ones from types, capacities, graphical specifications and working principals of area elements and cencors to hardware elements and software VIIIspecifications. In this study, the ones that we want to give are limited as the kinds and working principals of automation systems in order to determine a general frame. Besides this, possible energy saving is examined mentioning used control systems. As a result, it's determined when the harmony ratio between the systems increase, energy saving in building will increase with the same value. When electronical system technologies apply in buildings, if hundreds of different applications are integrated to each other, both all applications are able to controlled from one board or application cost is decreased because of studying on the same wiring-control system. Haziran, 200S Ayça KURT DC