Kobalt esaslı süper alaşımlı çeliklerin düzlem yüzey frezelemede talaş kaldırma parametrelerinin işlenebilirliğe etkisinin incelenmesi
The investigation of effects of machinability on chip removal parameters for face milling of cobalt-based superalloy steels
  1. Tez No: 168942
  2. Yazar: ŞEREF AYKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kobalt Esaslı Süper Alaşımlı Çeliklerin Düzlem Yüzey Frezelemede Talaş Kaldırma Parametrelerinin İşlenebilirliğe Etkisinin İncelenmesi Bu tezde, yüksek sıcaklığa ve korozyona dayanıklı olan uçak ve uzay sanayisinde sıkça kullanılan kobalt esaslı süper alaşımlardan Stellite 6'nın işlenebilirliği incelenmiştir. Johnford WMC-850 serisi CNC freze tezgahı, Kistler 9265B serisi Dinamometre, Mahr Mİ serisi yüzey pürüzlülük cihazı, kesici takınılandaki aşınmanın ölçümü için Nikon Nexiv VMR-3020 Video Ölçüm Cihazı, F40M kaplamalı ve H25 kaplamasız sert maden kesici uçlar kullanılmıştır. Stellite 6'nın talaşlı işlenebilirliği, CNC freze tezgahında düzlem yüzey simetrik ve asimetrik frezeleme işlemleri için kesme derinliği (0,25, 0,50 ve 0,75 mm), ilerleme hızı (60, 70, 80, 90 ve 100 mm/min) ve kesme hızı (30, 35 ve 40 m/min) parametreleri değiştirilerek incelenmiştir. İlerleme hızı, kesme hıza ve talaş derinliklerine bağlı olarak elde edilen kesme kuvvetleri (Fx, Fy ve Fz), düzlem yüzey simetrik ve asimetrik frezeleme yöntemleri karşılaştınlmıştır. Ayrıca aynı işleme şartlarında kaplamalı ve kaplamasız kesici takımlarla elde edilen kesme kuvvetleri de karşılaştınlmıştır. İlerleme hızı, kesme hızı ve talaş derinliklerine bağlı elde edilen ortalama yüzey pürüzlülükleri (R»), düzlem yüzey simetrik ve asimetrik frezeleme yöntemleri ile karşılaştınlmıştır. Aynca aynı işleme şartlannda kaplamalı ve kaplamasız kesici takımlarla, ortalama yüzey pürüzlülükleri karşılaştınlmıştır. Kesici takımlarda meydana gelen aşınmalar ölçülmüş, simetrik ve asimetrik frezelemelerdeki aşınmalar karşılaştınlmıştır. Talaş formlan hakkında genel yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Investigation of Effects of Machinability on Chip Removal Parameters for Face Milling of Cobalt-Based Superalloy Steels In this thesis, machinability of Stellite 6, which is widely used in airplane and space industries and resistant to high temperature and corrosion, is investigated. Johnford WMC-850 series CNC milling machine, Kistler 9265B series Dynamometer, MAHR Ml series Surface Finish Inspection System, Nikon Nexiv VMR-3020 Vision Systems to measure the wear on cutting tools, F40M for coated and H25 for uncoated hard metal cutting tools are used. Machinability of Stellite 6 is investigated for symmetric and asymmetric milling processes on CNC milling machine by changing cutting depth (0,25, 0,50 and 0,75 mm), feed rate (60, 70, 80, 90 and 100 mm/min) and cutting speed (30, 35 and 40 m/min) parameters. Surface symmetric and asymmetric milling processes are compared with by using cutting forces (Fx, Fy ve Fz), which is obtained dependent on feed rate, cutting speed and cutting depth. Also, coated and uncoated cutting tools are compared by using cutting forces for same operation conditions. Surface symmetric and asymmetric milling processes are compared with by using average surface roughness (Ra), which is obtained dependent on feed rate, cutting speed and cutting depth. Also, coated and uncoated cutting tools are compared by using average surface roughness for same operation conditions. Wear occurred on cutting tools is measured, wear for surface symmetric and asymmetric milling processes is compared with each other. Comments on chip formations are given.