Ekolojik yaklaşımlı peyzaj planlaması (Balabandere vadisi örneği)
An ecological approach to landscape planning (a case study of the Balabandere valley)
  1. Tez No: 168980
  2. Yazar: ULVİ ERHAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA AYAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
“Balabandere Vadisi Örneği”Bu araştırmada öncelikle ekolojik planlamanın iyi bilinen örnekleri ve temel çalışmalar dikkatle incelenmiştir. Bu arada alan ile ilgili her türlü bilgi (fiziksel, biyolojik, kültürel, tarihi, vb.) toplanmıştır. Elde edilen her bilgi alanın detaylı bir şekilde analiz edilmesinde kullanılmıştır. Sonraki adımda ise, ofis ortamında hazırlanan bütün analizler, haritalar, grafikler ve şekiller yardımıyla Balabandere Vadisi ekolojik bir yaklaşımla yorumlanmıştır. Tez 5 bölüm içinde organize edilmiştir. Bunlar; giriş, genel kısımlar, malzeme ve yöntem, bulgular ve son bölüm olan tartışma ve sonuçtur. Birinci bölüm olan giriş kısmı tezin konusu olan ana başlıkları içermektedir. Bu kısımda peyzaj ve peyzaj mimarlığı, peyzaj planlama ve ekolojik planlama gibi peyzaj çalışma sahaları gözden geçirilmiştir. İkinci bölümde peyzaj planlama, peyzaj ekolojisi ve ekolojik planlamanın tarihi gelişimi ile bugünkü durumu incelenmiştir. Üçüncü bölüm araştırma alanının ve araştırma yöntemlerinin açıklandığı kısımdır. Bu bölümde araştırma alanının biyo-fiziksel ve kültürel çevresi irdelenmiştir. Ayrıca Balabandere Vadisi'nin detaylı ekolojik peyzaj analizinde kullanılan tekniklerin ve faktörlein geniş bir surveyi yapılmıştır. Dördüncü bölüm araştırma sırasında yapılan haritaları, analizleri, grafik ve tabloları içermektedir. Bütün bunların sonucu olarak bu bölümde; Balabandere Vadisi'nin biyo- fiziksel ve kültürel analizlerinin sonuçlan hakkında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Son bölüm olan“Tartışma ve Sonuç”ta ise, tüm araştırma boyunca elde edilen sonuçlar, araştırma alanına dair yararlı ve zararlı bulgular ile alanın sahip olduğu potansiyeller, ekolojik yaklaşım doğrultusunda yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A Case Study Of The Balabandere Valley“ In this study, well-known examples and frameworks of ”applied-landscape-ecology planning“ were studied initially to get a general idea about what can be done. By the way all kinds of information (physicial, biological, cultural, historical, etc.) about Balabandere Valley has been tried to collect. After that, all of the obtained data has been used to analyse the area. By these analysis, maps, graphics and figures, which were prepared at the office, Balabendere Valley has been utilized with an ecological approach. The thesis has been organized in five chapters. These are introduction, literature review, material and methodology, results and the last part of the structured is conclusions and discussion. The first chapter provides introduction to the subject matter being discussed in this thesis. This part is dedicated to reviewing the main concept of the landscape, landscape architecture and study areas including landscape studies such as landscape planning and ecological planning. The second chapter furthers the literature review of landscape planning, landscape ecology and the historical development of ecological planning including its current use. Chapter three explains the study area and the research methods. Study area is discussed in this part with its bio-physicial and culturel environment. This also includes an extensive survey of the tods and the methodological techniques applied in detailed ecological landscape analysis for the Balabandere Valley. The fourth chapter contains the analysis, maps, tables and graphics which are presented in this part. There is a general discussion about the results of the bio-physicial and culturel analysis of the Balabandere Valley. The last of the chapters is chapter five, ”Discussion and Conclusion". In this final part there is a general discussion about the results, benefits, potentials and the drawbacks of the adapted approach.