Kömürlerin, kalker karıştırılarak yakılması sırasında kükürdünün tutulması
Capturing its sulphur contends of coals by adding the limestone during the combustion
- Tez No: 169008
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NADİR İLTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
oz KÖMÜRLERİN, KALKER KARIŞTIRILARAK YAKILMASI SIRASINDA KÜKÜRDÜNÜN TUTULMASI Ülkü SUNGUR Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Nadir İLTEN Balıkesir, 2005 Çevre kirliliği, ulaştığı boyutlar ve sonuçlan nedeniyle çağımızın önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Hava kirliliği bu sorunun önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Hava kirleticilerin en önemlisi, fosil yakıtların yanması sonucu açığa çıkan SCVdir. SO2 emisyonunun atmosfere verilmeden önce önlenmesi, hava kirliliğini önlemede en etkin yöntemlerden biridir. Bu çalışmada, kömüre kalsine kalker (CaO) eklenerek yanma esnasında kömürdeki kükürdün giderilmesi amaçlanmıştır. Deneylerde -710 um tane boyutundaki Çan Kömürü ve -700 um tane boyutundaki iki farklı (1 ve 2 nolu) kalker örneği kullanılmıştır. Kalker örnekleri 900 - 950 °C sıcaklıkta 180 dak süre ile kalsine edilmiş, kalsine edilen 1 ve 2 nolu kalkerlerden sırasıyla 0,25; 0,50; 0,75; 1,00 ve 1,50 g tartılarak 5 g kömür ile karıştırılmıştır. Yakma işlemi sabit yataklı yakma sisteminde 850 ve 900 °C sıcaklıklarda 120 ve 180 dak sürelerle yapılmıştır. Eklenen kalker miktarı, yanma süresi, yanma sıcaklığı ve kalker tane boyutunun kükürt giderme oranında etkili olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Kömür yakma, Kalker, Kükürt giderimi, Kalsine kalker
Özet (Çeviri)
ABSTRACT CAPTURING ITS SULPHUR CONTENTS OF COALS BY ADDING THE LIMESTONE DURING THE COMBUSTION Ülkü SUNGUR Balıkesir University, Institute of Science Department of Environmental Engineering M.S Thesis / Supervisors : Assistant Prof. Dr. Nadir İLTEN Balıkesir, 2005 Environmental pollution has become one of the main problems of the world according to the increasing pollution results. One of the main elements of this problem is the air pollution. The most important air pollutant is SO2, which forms from the burning of fossil fuels. Getting rid of the emission of the S02 before the mixing to the air is the most effective method for preventing the air pollution. In this study, preventing the emission of sulphurdioxide, during the coal combustion by adding the calcinated limestone (CaO) to the coal, was aimed. Experiments were carried out with the Çan coal with a -710 urn particle diameter and the limestone 1 and 2 which have -700 jam particle diameters. Two different limestone samples (named as 1 and 2) were calcinated at 900- 950 °C for 180 minute, 0.25, 0.5, 0.75, 1.00 and 1.5 g of the calcinated limestone samples were well mixed with the 5 g of coal. Combustion process were performed in a fixed bath oven for 120 and 180 minute at the 850 and 900 °C. It was found that the amount of added limestone, combustion time, combustion temperature and size of the limestone are effective to the desulphurization of the coal. KEY WORDS : Coal combustion, Limestone, Desulphurization, Calcinated limestone 111