3,9-dimetil-1,11-difenil-4,8-diaza-undekan-1,11-dion dihidrat schiff baz ligandının kristal yapısının ve moleküler şekillenim özelliklerinin Ab-inito yöntemi ile incelenmesi
The investigation of the molecular conformational properties of schiff base ligand 3,9-dimethyl-1,11-diphenyl-4,8-diaza-undecane-1,11-dione dihydrate
- Tez No: 169007
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET 3,9-DIMETIL-l,1 1 -DIFENİL-4,8-DIAZA-UNDEKAN1,1 1 -DİON DİHİDRAT SCHİFF BAZ LÎGANDININ KRİSTAL YAPISININ VE MOLEKÜLER ŞEKİLLENİM ÖZELLİKLERİNİN AB-İNİTİO YÖNTEMİYLE İNCELENMESİ Ekin KARABIYIK Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Fizik Anabilim Dalı (Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Hülya KARA) Balıkesir, 2005 Bu çalışmada, 3,9-Dimetil-1,11-Difenil~4,8~Diaza-Undekan1,11- Dion Dihidrat Schiff Bazının şekillenim analizi Ab-inito kuantum mekaniksel yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Çalışma Ab-initio moleküler orbital hesaplamaları üzerine odaklanmıştır. Şekillenim analizinde molekülün oluşumunda önemli olan ve molekül düzlemselliğinde belirleyici etkisi bulunan 0ı (C7-C6-C5-C3) ve 02 (C3-N1-C2-C1) dihedral açılardan biri seçilmiş ve diğer açı orijinal değerinde sabit tutulup +10°'lik artışlarla döndürülerek Hartree- Fock enerjisi hesaplanmıştır. Dihedral açılarının tüm kombinasyonlarında molekül için şekillenim analizi yapılarak molekülün geometrisinde hangi etkileşmelerin önemli olduğu ve molekülün en kararlı halinin düzlemsel olmadığı bulunmuştur. Bunların dışında, bağ uzunlukları, bağ açıları, HOMO ve LUMO enerjileri de bulunmuş ve sonuçları tartışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Schiff baz kompleksi / Kuantum kimyasal hesaplamalar / Konformasyonel analiz / Moleküler orbital teori / Abinitio
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF THE MOLECULAR CONFORMATIONAL PROPERTIES OF SCHIFF BASE LIGANDS 3,9-DİMETHYL-1,11- DİPHENYL-4,8-DİAZA-UNDECAN1,11-DİONEDİHYDRATE Ekin KARABIYIK Balıkesir University, Instute of Science, Physics Department (Supervisor : Assist. Prof. Dr. Hülya KARA) Balıkesir, 2005 This work, the conformational analysis of 3,9-Dimethyl-1,11- Diphenly-4,8-Diaza-Undecane-1,11-Dione Dihydrate schiff base were performed by using the semi-empirical quantum mechanical molecular orbital medhod ab-initio. It focusses on ab-initio molecular orbital calculations. In the conformational analyses, one of the torsion angles; 9ı (C7-C6-C5-C3) and 02 (C3-N1-C2-C1) which are important in the formation of molecule and have characteristic effect in the planarity of molecule, was choosen. The Hartree-Fock energy form was calculated for each torsion angle varied every +10°, keeping the other two angles values constant. In the combinations of torsion angle, the conformational analysis were performed for the molecule and it is found which interactions are important in the geometry of the molecule and the most stable conformation of the molecule was determined. In the results of the energy calculations, it is found that the most stable conformation of the molecule is non-planar. Out of these HOMO and LUMO energies, bond lengths, bond angles, were calculated and to found. KEY WORDS: Schiff base complex / Quantum chemical calculation / Conformational analysis / Molecular orbital theory / Ab-initio