Betonarme daire kesitli silolar
Reinforced concrete circular sectional silos
  1. Tez No: 169009
  2. Yazar: HAKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SACİT OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET BETONARME DÂİRE KESİTLİ SİLOLAR Hakan ÇELİK Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı : Prof. Dr. Sacit OĞUZ) Balıkesir, 2005 Ülkemizde, eskiden sınırlı sayıda silo inşa edilmesine rağmen, genellikle tarım ve inşaat alanında ihtiyaçların zamanla artması, silo yapımında kullanılan malzeme çeşitlerinin çoğalması ve bunların rasyonel bir şekilde kullanılmalarının sağlanması giderek stokların silolar suretiyle yapılmasını gerektirmektedir. Artan nüfusa paralel olarak bunların hacimleri de büyütülmektedir. Silolar konusunda yapılan bu çalışmada, oldukça yüksek yapılan bu yapıların silo cidarlarındaki basınçlarının, Coulomb Kanununa göre olmadığı görülmekte ve bu konu üzerinde durularak hesap kriterleri verilmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Cidar / Coulomb Kanunu / Dairesel silo / cidar basıncı u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REINFORCED CONCRETE CIRCULAR SECTIONAL SILOS Hakan ÇELİK Balıkesir University, Institute of Science Department of Civil Enginering (Master Thesis / Supervisor : Assoc Prof. Dr. Sacit O?UZ) Balıkesir, 2005 In the past in our country although silo was being built in limited number, generally the needs which grew as time passes in the agricultural and building areas, growing the kinds of materials which were used of building silo and supplying usage of these materials rationally require gradually building of silos in stocks state. Volume of these has been growing as parallel to the grown population. In this study which were done in this issue of silo. It is seen that the pressures in the membranes of these buildings which were built too high are not according to Coulomb Law and emphasizing this issue accounting criterias have been given. KEY WORDS: Membrane/ Coulomb Law/ circular silo/ membrane pressure in