Bazı doğum kontrol ilaçlarının paraoksonaz, katalaz ve karbonik anhidraz enzim aktiviteleri üzerine in vivo etkilerinin araştırılması
Investigations of the in vivo effects of some contraceptives on paraoxonase, catalase and carbonic anhydrase enzyme activities
- Tez No: 169036
 - Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY ARSLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET BAZI DOĞUM KONTROL İLAÇLARININ PARAOKSONAZ, KATALAZ VE KARBONİK ANHİDRAZ ENZİM AKTİVİTELERİ ÜZERİNE IN VIVO ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Selda KIRANOĞLU Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Kimya Anabilim Dab (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Prof.Dr. Oktay ARSLAN) Balıkesir, 2005 Bu çalışmada, Desoltt, Microgynon, Myralon ve Mesigyna isimli kontraseptiflerin paraoksonaz (PON), katalaz (CAT) ve karbonik anhidraz (CA) enzimleri Özerine m vivo etkileri araştırılmıştır. Araştırmamızda, her bir kontraseptif için on adet olmak üzere 40 adet Mus musculus türü fare kullanılmıştır. Mesigyna dışında diğer kontraseptifler, 21 gön boyunca farelere oral yolla uygulanmış ve bu süre sonunda servikal dislokasyon yolu ile öldürülen farelerin karaciğer ve kanlarındaki enzim aktiviteleri saptanmıştır. Mesigyna ise, bir defada enjeksiyon yolu ile uygulanmıştır. 2, 4 ve 6 saat süreler sonunda öldürülen farelerin karaciğer ve kanlarında enzim aktiviteleri belirlenmiştir. PON enzim aktivitesi serumda, diğer enzim aktiviteleri ise eritrositlerde ölçülmüştür. Kontraseptiflerden Microgynon hariç, tamamı, serum PON aktivitesini anlamlı bir şekilde arttırmıştır. Ancak, bütün kontraseptiflerin karaciğer PON aktivitesini anlamlı bir şekilde azalttığı tespit edilmiştir. Araştırmamızda kullanılan kontraseptiflerin eritrosit CAT enzim aktivitesini önemli bir şekilde inhibe ettiği saptanmıştır. Aynı zamanda, bu kontraseptiflerin eritrosit CA enzim aktivitesini belirli ölçüde değiştirdiği belirlenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : Paraoksonaz / Katalaz / Karbonik anhidraz / Kontraseptif/ in vivo
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS OF THE IN VIVO EFFECTS OF SOME CONTRACEPTIVES ON PARAOXONASE, CATALASE AND CARBONIC ANHYDRASE ENZYME ACTIVITIES Selda KIRANO?LU Balıkesir University, Institute of Science, Deparment of Chemistry (MSc Thesis / Supervisor : Prof.Dr. Oktay ARSLAN) Balikesir-Turkey, 2005 In this study, the in vivo effects of some contraceptives, Desolett, Microgynon, Myralon and Mesigyna, were investigated on paraoxonase (PON), catalase (CAT) and carbonic anhydrase (CA) enzyme activities. In a test group, ten mice have been used for each contraceptive. Apart from Mesigyna, other contraceptives have orally been given to mice throughout 21 days. Then, the mice have been sacrified by cervical dislocation and the related enzyme activities were determined from their liver and blood. Otherwise, Mesigyna was injected to mice and subsequently, from these mice, enzyme activities from liver and blood were found at 2, 4 and 6 hours time points. PON enzyme activities were determined from blood serum, but the others from erythrocytes. Apart from Microgynon, all contraceptives have caused an increase in serum PON activity. On the other hand, liver PON activities have been decreased by all drugs used. Erythrocyte CAT activity have been significicantly decreased by all contraceptives used in this study. Besides, it was also determined mat these contraceptives changed erythrocyte CA enzyme activities in different degrees. KEY WORDS : Paraoxonase / Catalase / Carbonic anhydrase / Contraceptive / in vivo 111