Göksu deltası sulak alan siliyatlarının (ciliophora, protista) sistematik açıdan incelenmesi
A systematic syudy on wetland ciliates (ciliophora, protista) of Göksu delta
  1. Tez No: 169108
  2. Yazar: SIRMA ÇAPAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALİ DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
GÖKSU DELTASI SULAKALAN SİLİ YATLARININ (CILIOPHORA, PROTISTA) SİSTEMATİK AÇIDAN İNCELENMESİ Sırma Çapar Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Hidrobiyoloji Anabilim Dalı ÖZ Bu çalışmada, Göksu Deltası'nda 12 istasyondan izole edilerek kültürasyonu yapılan siliyat türleri sistematik açıdan incelenmiştir. Teşhisi yapılan 51 türün hepsi Türkiye siliyat faunası için yeni kayıttır. Yoğun olarak dört sistematik kategoriye ait olan türler; Polyhymenophora, Kinetofragminophora, Colpodea ve Oligohymenophora sınıfları ile temsil edilmektedir. Her türün morfolojik karakteri canlı gözlem ve boyama sonrası gözlem ile ayrı ayrı incelenmiş, morfometrik ölçüm ve sayımları vücut uzunluğu, vücut genişliği, makroçekirdek uzunluğu, makroçekirdek genişliği, somatik sil organizasyonu ve sitoplazmik yapılar gibi karakterler kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, çizim ve fotoğraflarla desteklenerek tanı anahtarları hazırlanmıştır. Toprak örneklerinde analizleri yapılan fiziksel ve kimyasal parametreler ile, siliyatların yaşam ortamı hakkında bilgi edinilmiş ve bu parametrelerin tür dağılımı üzerine etkisi tartışılmıştır. Göksu Deltası sulakalan sisteminde farklı parametre ve habitat karakterlerinin siliyat adaptasyonları üzerine olan etkisi; toprak yapısı, su tutma kapasitesi ve tuzluluk toleransı kriter alınarak değerlendirilmiştir. Ayrıca sulakalandaki indikatör türler belirlenmiş ve gözlemlenen siliyat türlerinin biyocoğrafik dağılımları, önceki çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Taksonomi, Sulakalan, Adaptasyon, Tuzluluk, Su tutma kapasitesi, Toprak yapısı, indikatör türler Danışman : Prof. Dr. Ali Demirsoy, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü, Hidrobiyoloji Anabilim Dalı
Özet (Çeviri)
A SYSTEMATIC STUDY ON WETLAND CILIATES (CILIOPHORA, PROTISTA) OF GÖKSU DELTA Sırma Çapar Hacettepe University, Facuty of Science, Department of Biology, Hydrobiology Section ABSTRACT in this study, ciliate species were isolated and cultivated from 12 stations of Göksu Delta and examined in terms of systematics. All of the 51 species were new contributions to Turkish ciliate fauna. The ciliates were belonging to four classes, Polyhymenophora, Kinetofragminophora, Colpodea and Oligohymenophora. Morphological characters for each species have been examined by life observation and observation after impregnation methods. The species have been defined by the evaluation of morphometric measurements and counts such as; body length, body width, macronucleus length, macronucleus width, somatic ciliature and cytoplasmic structures. The results have been supported by drawings and photographs and diagnostic keys have been prepared as well. Physical and chemical characteristics of soil samples were analized in order to obtain detailed data on the medium of ciliates and the effects of these parameters on the distribution of the species were discussed. In the Göksu Delta wetland, the adaptation of ciliates to different parameters and habitat characters were evaluated in the means of soil structure, water capacity and salinity tolarance. Indicator species were also determined from the wetland, and biogeograhic distribution of the observed ciliate species were compared with the previous studies. KEYWORDS : Taxonomy, Floodplain, Adaptation, Salinity, Water capacity, Soil structure, Indicator species. DANIŞMAN : Prof. Dr. Ali Demirsoy, Hacettepe University, Facuty of Science, Department of Biology, Zoology Section