Effects of company characteristics on common stock returns in İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 16914
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MİNE UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASINDA ŞÎRKET ÖZELLİKLERİNİN HİSSE SENEDİ GETİRİLERİNE ETKİLERİ Bu çalışma, 1986-1989 yılları arasında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 'ndaki hisse senedi getirilen" ile şirket özellikleri arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırmaktadır. İncelenen şirket özellikleri büyüklük, karlılık, büyüme, f inansal risk, piyasa riski, net sabit değer oranı, kar değişkenliği, fiyat/defter oranı, fiyat/kazanç oram ve temettü politikasıdır. Örnekteki şirketler, piyasa üstü ve piyasa altı getiri gruplarına ayrılmıştır. Bu iki grup arasında büyüklük, karlılık, finansal risk, fiyat/defter oram ve temettü politikası farklılık göstermektedir. Dört yıllık dönem için yapılan regresyon analizinin sonuçları, büyüklük, temettü politikası, kar büyümesi, karlılık ve cari oranın getirideki farklılıkların yüzde seksenini açıklayabildiğim göstermiştir. Temettü politikası, finansal risk, karlılık, piyasa riski, fiyat/defter oranı ve net sabit değer oranı ise, piyasa üstü ve piyasa altı getiri gruplarını yüzde yetmişbeş doğrulukla ayı rdedeb ilmektedir. Bu çalışma, hisse senedi getirilerıni açıklayan şirket özelliklerinin büyüklük, fiyat/defter oranı, temettü politikası, finansal risk ve karlılık olduğunu göstermektedir. (v)
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF COMPANY CHARACTERISTICS ON COMMON STOCK RETURNS IN ISTANBUL STOCK EXCHANGE The purpose of this study is to find company characteristics which explain return differences across common stocks in İstanbul Stock Exchange (ISE) over the period 1986-1989. Company characteristics considered are size, profitability, growth, financial risk, market risk, net plant ratio, earnings variability, price/book, P/E and dividend policy. Companies in the sample are divided into two groups-top and bottom performers which are the stocks performing above and below market average, every year. It is found that size, profitability, financial risk, price/book, and dividend yield are different across top and bottom performer stocks. Regression analysis performed for the four-year period 1986-1989 shows that size, dividend yield, earnings growth, profitability, and current ratio explain the 80% of the variation in return. Dividend policy, financial risk, profitability, market risk, price/book ratio and net plant ratio variables differentiate between top and bottom performer group members with an accuracy of 753 *. The results of statistical analyses carried out shows that the main determinants of return are size, price/book ratio, dividend yield, financial risk and profitability. (iv)