Human resource scheduling: An application of linear programming in an audit firm
- Tez No: 16915
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gun geçtikçe rekabete yönelen is dunyasinda, özellikle hizmet sektöründe insan kaynaklarinin önemi her gecen gun biraz daha artmaktadir.Bu önemi anlayan şirketler insan kaynaklarina buyuk yatirimlar yapmaktadirlar. Diğer yandan bu az bulunur ve pahali kaynaklarin verimli ve etkin kullanilmasi şirket yönetimlerinin karsilastigi önemli problemlerden biridir. Bu calismada dünya capinda hizmet veren bir bagimsiz denetim fîrmasinin insan kaynaklari planlanmasinda karsilastigi problemin, bir lineer tamsayi programlama modeli oluşturularak çözülmesi amaclanmistir. Bagimsiz denetim firmalari,sirketlerin genelde sene sonu veya herhangi bir tarih itibariyle mali kayitlarini denetler ve bu kayitlarin gerek uluslararasi kabul gormus muhasebe ilkelerine gerekse de yasal yükümlülüklere uygunluğu konusunda fikir bildiren bir rapor hazirlar. Butun bu kayitlarin incelenmesi, çeşitli analizlerin ve testlerin yapilmasi, raporun hazirlanmasi çeşitli seviyedeki insan kaynaklarinin katilimlariyla basarilabilir.Yapilan is bireylerin ve sistemin gelişmişolmasini gerektirdiğinden, şirketler bu konudaki yatirimlardan kacinmamaktadirlar.Eldeki kaynaklarin kit ve pahali olmasindan dolayi bu kaynaklarin en verimli ve etkin şekilde kullanimi önem kazanmistir.Etkin ve verimli kullanim ise, butun calisma donemi boyunca hangi kaynaklarin hangi islerde ve hangi zamanlarda kullanilacaginin planlanmasiyla basarilabilir.Bagimsiz denetim fîrmalarinda kaynaklarin verimliliği, herhangi bir donemde kaynagin firmaya para kazandiran calisma saatlerinin, kaynagin firmadan ücretini aldigi saatlere bölümüyle bulunur.Bagimsiz denetim firma yönetimlerinin amaci, her bir calisanlari için verimliliği maksimize etmektir. Bu calismada amaç fonksiyonu verimliliği maksimize eden bir 0-1 tamsayi programlama modeli oluşturulmuştur. Donald R.Plane ve Claude McMillanJr. tarafından geliştirilen Ortuk Birerleme (Implicit Enumeration) algoritmasi çeşitli düzenlemelerle modele uygulanmistir.Algoritma için Fortran 77 dilinde yazilan bilgisayar programi CDC bilgisayar sisteminde calistirilmis ve sonuçta calisma dönemine yerleştirildiğinde maksimum verimliliği sağlayan islerin secimi yapilmistir.
Özet (Çeviri)
In a developing business society,human resources become the most valuable asset of the firms day by day.Considering this fact,most of the companies do not hesitate to make huge investments in this area. On the other hand, effective and efficient utilization of these rare and expensive resources creates problems for managements. In this study,I aim to solve human resource scheduling problems that a worldwide auditing firm face by structuring a linear programming model. In general,auditing firms perform audit work on companies' financial statements as at year-end or any time in order to prepare a report which indicates whether the company's records were done in accordance with Generally Accepted Accounting Principles and legal requirements.At each step of the audit work, an intensive involvement of human resources from different levels is necessary.Due to the importance of human resources' contribution to the work done.auditing firms invest big amounts for human resources and related systems.Effective and efficient utilization of human resources which is considered an important management problemfor service firms,can be achieved by planning the allocation of resources to works for specific periods through out the whole working period.In an auditing firm,efficiency of any resource is measured by chargebility percentage which can be calculated for a period by dividing the total working hours of the resource that can be invoiced to the client by the total hours that the auditing firm paid for the resource.Auditing firm management aims to maximize chargebility for each one of its resources. In this study, a 0-1 Linear Integer Programming (IP) model which aims to maximize chargibility was formulated.The integer programming problem was solved by an implicit enumeration algorithm after certain modifications. A computer program in Fortran 77 was written for the algorithm and executed on a CDC computer system. At the end of the process, jobs that maximize the chargibility when they are scheduled were determined.