Kadmiyum (II) ve bakır (II) iyon karışımlarını içeren atıksuların Pseudomonas putida'ya biyoakümülasyonu
Bioaccumulation of cadmium (II) and copper (II) lons from binary metal mixtures by Pseudomonas putida
- Tez No: 169258
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLŞAD USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Kadmiyum (Q) ve Bakır (D) iyon Karışımlarını içeren Atıksulann P. putida' ya Biyoakümiilasyonn Gulden Gültekin Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı 2005, Sayfa : 89 Bu çalışmada; kadmiyum (D) ve bakır (II) iyonlarım ayrı ayrı ve birlikte içeren üreme ortamında P. putida' nın üremesi kesikli kanştırmalı reaktörde başlangıç pH' sı, sıcaklık, başlangıç metal iyon konsantrasyonu ve başlangıç glikoz konsantrasyonu gibi çeşitli üreme parametrelerinin etkileri araştırılmıştır. Kesikli kanştırmalı reaktörde, kadmiyum (H) ve bakır (D) iyonlarının tek tek bulundukları ortamda P. putida 'run üretilmesinde optimum başlangıç pH' lan sırayla 4,5 ve 3,0; kadmiyum (H) ve bakır (II) iyonlarının ikili karışımlarla eşit konsantrasyonlarını içeren ortamda pH=3,5 olarak bulunmuştur. P. putida, kadmiyum (H) iyonlarının bulunduğu ortamda 30°C de, bakır (H) iyonlarının bulunduğu ortamda 25°C de ve her ikisinin eşit konsantrasyonlarda bulundukları ortamda optimum 30°C de ürediği belirlenmiştir. Metal iyonlarının tek tek bulundukları üreme ortamında başlangıç metal iyon konsantrasyonları 50 mg/L olarak; eşit konsantrasyonlarda birlikte bulundukları üreme ortamında ise başlangıç metal iyon konsantrasyonları 5 mg/L olarak alınmıştır. Kadmiyum (H) ve balar (D) iyonlarının tek tek ve birlikte bulundukları koşullarda optimum glikoz konsantrasyonu 20 mg/L olduğu gözlenmiştir. Kadmiyum (H) ve balar (E) iyonlarının tek tek bulundukları ortamda P. putida 'nın bu metalleri maksimum giderme verimi sırayla % 67,4 ve % 44,68 olduğu bulunmuşken; metal konsantrasyonunun artmasıyla verimin sırayla % 30,49' a ve % 28,04' e azaldığı; her iki metalin eşit konsantrasyonlarda birlikte bulunduğu ortamda verimin kadmiyum (D) iyonu için % 30,34'den metal konsantrasyonunun artmasıyla % 10,87' e, bakır (H) iyonu için % 24,12'den % 7,49' a düşmğS görülmüştür. Anahtar KelimeÜr : Bioakümülasyon, üreme kinetiği, P. putida, ağır metal XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis Bioaccumulation of Cadmium (II) and Copper (II) Ions From Binary Metal Mixtures by P.putida Gülden Gültekin Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Environmental Engineering 2005, Page : 89 In this study; the effect of several parameters such as initial pH, temperature, initial metal ion concentration and initial glucose concentration on the growth of P. putida were investigated in the growth media containing cadmium and copper ions individually or together in stirred reactor working batch system. In the growth of P. putida media containing cadmium and copper ions individually optimum pH value were 4.5 and 3.0; in the growth media containing with binary mixture cadmium (II) and copper (II)' s equal concentrations pH=3.5 value were found, respectively, in the batch stirred reactor. It was determined that P. putida could grow at optimum temperature 30 C in the media containing cadmium (II) ions, at 25 C in the media containing copper ions and at 30° C in the media containing both of them with equal concentrations. In the growth media containing the metal ions individually the initial metal ion concentrations were taken 50 mg/L and in the growth media same where metal ion concentrations were in equal amounts initial metal ion concentrations were taken 5 mg/L. In the conditions containing cadmium (II) and copper (II) ions individually and together, glucose concentration was observed to be 20 mg/L. In the media containing cadmium (II) and copper (II) ions individually, as it was found that the maximum removed results of these metals were % 67.4 ve % 44.68; with increasing metal concentrations the remove results individually decreased to % 30.49 and 28.04; in the media containing with binary mixture cadmium (II) and copper (H)' s equal concentrations it was seen that for cadmium (II) ion with increasing metal concentrations the result decreased from % 30.34 to 10.87 and for copper (II) ion the result decreased from % 24.12 to 7.49. Keywords : Bioaccumulation, growth kinetics, P. putida, heavy metal XII