Ghrelinin izole sıçan miyometriyumunda spontan kasılmalara etkisi
Effect of ghrelin on spontaneous contractions in the rat myometrium
  1. Tez No: 169263
  2. Yazar: ALPARSLAN DAYANGAÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VAHİT KONAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Doktora Tezi GHRELİN'İN İZOLE SIÇAN MİYOMETRİYUMUNDA SPONTAN KASILMALARA ETKİSİ Alparslan DAYANGAÇ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 2005, Sayfa: 59 Çalışmada izole sıçan miyometriyumunun in vitro spontan kasılmasına ghrelin hormonunun etkisi araştırılmıştır. Östrus siklusunda bulunan dişi Wistar cinsi sıçanlar dekapite edildikten sonra, çıkarılan miyometriyum şeritleri % 95 oksijen ve % 5 karbondioksit ile sürekli olarak gazlanan, pH'sı 7.4 ve sıcaklığı 37 °C olan Krebs solüsyonu içeren doku banyosuna yerleştirildi. Miyometriyal şeritler 30 dakika süre içinde 1 g gerilmede dengelenmeye bırakıldı ve izometrik kasılmalar çevirgeç yardımı ile ölçüldü. Spontan kasılmaların başlamasından sonra kontrol kasılmalar 10 dakika kayıt edildi ve ghrelinin çeşitli konsantrasyonları doku banyosu haznesine kümalatif olarak eklendi. Ghrelinin ilave edilmesinden önceki ve sonraki 10 dakikalık aralıklarda kontraksiyonun amplitüdleri ve frekansları (kasılma sayısı/l 0") hesaplandı. İstatistiksel analiz için Wilcoxon test kullanıldı. Ghrelin uygulaması izole sıçan miyometriyumdaki spontan kasılmaları artırdığı gözlendi. Kasılmanın amplitüdü kontrol şartlarında 2.69±0.32 g (n=6), O.OluM ghrelin uygulamasında 2.71±0.31 g (n=6), 0.1 uM ghrelin uygulamasında 2.92±0.36 g (n=6) ve 1 uM ghrelin uygulamasında ise 3.46±0.24 g (n=6) olarak hesaplandı. Kasılmaların frekansı, konrol şartlarında 5.17±0.75 (n=6), 0.01 pM ghrelin uygulamasında 5.17±0.75 (n=6), 0.1 uM ghrelin uygulamasında 5.33±0.48 (n=6) ve 1 uM ghrelin uygulamasında ise 8.0±0.77 (n=6) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis EFFECTS OF GHRELIN ON SPONTANEOUS CONTRACTIONS İN THE RAT MYOMETRIUM Alparslan DAYANGAÇ Firat University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology 2005, Page: 59 in this study, the effects of ghrelin on spontaneous contractions in the rat myometrium was investigated in vitro. Uterine strips were removed from Wistar rats following decapitation and placed in a jacketed tissue bath containing Krebs solution at 37 °C and pH; 7.4, constantly bubbled with 95% oxygen and 5% carbon dioxide. The myometrial strips were allowed to equilibrate under l g tension for 30 min and isometric contractions were measured by force displacement transducer. After initiation of spontaneous contractions, control contractions were recorded for 10 min and various concentrations of ghrelin was added to the tissue bath cumulatively. The amplitude and frequencies (number of contractions for 10 min) of contractions were evaluated at 10 min interval before and after applications of ghrelin. Wilcoxon test was used for statistical analysis. Application of ghrelin augmented the spontaneous contractions in myometrial strips. The mean peak amplitude of contractions were 2.69±0.32 (mean±SEM, n=6), 2.71±0.31 (n=6), 2.92±0.36 (n=6) and 3.46±0.24 g (n=6) under control conditions and after application of 0.01 uM, 0.1 uM and l uM ghrelin, respectively. The mean frequency of contractions were 5.17±0.75 (n=6), 5.17±0.75 (n=6), 5.33±0.48 (n=6) and 8.0±0.77 (n=6) under control conditions and after application of 0.01 uM, 0.1 uM and l uM ghrelin, respectively.