O.G. şebeke arızası korumalarında PLC ile uzaktan kumanda ve kontrol
In the protection of my network faults remote command and control with PLC
- Tez No: 169283
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET CEBECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi O.G. ŞEBEKE ARIZASI KORUMALARINDA PLC İLE UZAKTAN KUMANDA VE KONTROL Nazlı ÇITAK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 2005, Sayfa: 91 Güç sistemi korumalarında kullanılan otomasyon sistemlerinde; merkezi işlem ünitesi (PLC-PC), uygulama sisteminden gelen sinyal bilgilerini analiz eder ve proses ölçüm değerlerini kontrol birimleri ile operatör panellerine ulaştırır. İnsan-makine ara birimi (HMI) ekranlarında proses verileri kullanılarak oluşturulan SCADA programı yardımıyla, operatörün sistem çalışmasını izleyebilmesi sağlanır. Bu sayede sistemde oluşan her hangi bir arıza durumunda, tanımlanmış alarmlar aracılığıyla merkezdeki operatör uyarılır. Ayrıca bu yöntem, bilgilerin uzaktan kumanda yöntemleri aracılığıyla merkezdeki kumanda devresinde değerlendirilerek, arıza yerinin uzaktan tespitini mümkün hale getirir. Bu çalışmada, orta gerilim şebekelerinde oluşacak faz-toprak, faz-faz, iki faz-toprak ve üç faz arızalarına karşı koruma için kullanılan koruma röleleri yerine, PLC ve SCADA'lı bir uzaktan kumanda ve kontrol sistemi kurulmuştur. Bu sistem, PROFIBUS iletişim teknolojisini kullanarak, yazılımı gerçekleştirilen PLC programı yardımıyla herhangi bir arıza durumunda kesiciyi kumanda etmektedir. Sistem, koruma sürecinde; gecikme, tekrar kapama ve ani çalışma özelliklerini dikkate almaktadır. Anahtar Kelimeler : PLC, Uzaktan Kumanda, Orta Gerilim Şebeke Korumaları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis IN THE PROTECTION OF MV NETWORK FAULTS REMOTE COMMAND AND CONTROL WITH PLC Nazlı ÇITAK Fırat University School of Natural and Applied Sciences Department of Electric-Electronic Engineering 2005, Page: 91 In Automation systems which used in power systems; central process unit (PLC-PC), analyses signals that come from application system and brings process measurement values to the control units and operator panels. It has been provided to operator to view system working with help of the SCADA program which is constituted with using of process data in Human- Machine Interface (HMI) screens. Thus; in a fault condition, operator in the center is alerted by the defined alarms. Besides, this method makes possible to proving the fault location at a distance by evaluation of datas with remote command methods in central command circuit. In this study, a control and command system which used PLC and SCADA was estabilished instead of protection relays for protection to the phase-earth, phase-phase, two phases-earth and three phases faults in the middle voltage netwoks. This system commands cutter in a fault condition by the performed PLC program which used the PROFIBUS communication technology. In the protection process, system considers relay systems delayed, recurrence close and sudden working features. Key words : PLC, Remote Command, Middle Voltage Network Protections. XII