Og kondansatörlerinin anahtarlanması anında şebeke enerji kalitesinin incelenmesi
Investigation of power quality in medium voltage network during swiching of the medium voltage capasitors
- Tez No: 284456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKKELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsanlığın elektrik enerjisi ihtiyacı her geçen gün artmaktadır; ancak bu ihtiyacın sahip olduğumuz kısıtlı kaynaklarla karşılanması gittikçe zorlaşmaktadır. Bu nedenle kullandığımız elektriği tasarruf etmenin yanında kalitesini de arttırmak arayışına gidilmiştir. Enerji kalitesini belirleyen en önemli faktörler gerilim değişimleri, frekans değişimleri, kesintiler ve temel frekansın dışındaki frekansları üreten tüketicilerdir.Elektrik enerji sisteminin ve bu sisteme bağlanan yüklerin arızasız ve güvenli bir şekilde çalışabilmesi için o sistemdeki dalga şeklinin sinüsoidal olması ve frekansının 50 Hz.' lik tek frekansa sahip olması istenir. Ancak sisteme bağlanan bazı elemanlar ve bazı olaylar sonucunda akım ve gerilim büyüklükleri sinüsoidal özelliklerini kaybederek sistemde istenmeyen harmonikler oluşmaktadır. Lineer olmayan yüklerin, elektrik dağıtım sistemlerinde, gerilim ve akım dalga biçiminde bozulma meydana getirdikleri uzun yıllardır bilinmektedir. Ancak günümüzde; eskiden beri var olan lineer olmayan yüklere ilaveten, güç elektroniği elemanlarının hızla yaygınlaşması ve dalga şeklindeki bozulmaya duyarlı elemanların sayısındaki artış, bu konuda yapılacak çalışmaların önemini artırmıştır.Akım ve gerilim dalgalarında oluşan bu harmonikler elektrik tesislerine ve bu tesislere bağlı tüketicilere zarar vermekte veya tamamen işlemez hale getirmektedir.Elektrik enerji sistemlerinde işletmeyi kolaylaştırmanın, verimi arttırmanın ve enerji tasarrufu sağlamanın en etkin ve en kolay yöntemlerinden birisi reaktif güç kompanzasyonudur. Sinüzoidal bir kaynaktan beslenen doğrusal olmayan yüklerde güç faktörünün tam olarak bir yapılması, sadece reaktif güç kompanzasyonu ile yeterli değildir. Güç faktörünün yükseltilmesi için sistemde mevcut olan harmonikler filtrelenerek kompanzasyon yapılmalıdır.Bu tez çalışmasında, reaktif güç kompanzasyonunun tanımı, güç sistemlerindeki harmonik problemleri ve çözümleri ele alınmıştır. Değişik güçlere sahip orta gerilim motorlarında uygulanan güç kompanzasyon sistemi kullanılmıştır. Orta gerilimde ölçüm yapma kabiliyetine sahip bir enerji analizör cihazı ile kompanzasyon sisteminin şebekeye etkilerinin grafiksel analizi yapılmıştır. Harmoniklerin kondansatörlere etkileri verilmiş ayrıca bu etkiler maddeler halinde sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is impossible for us to meet our growing electrical energy demand with the world?s limited resources. We should improve the quality of energy while saving it. The most important factors which designate the quality of energy are voltage changing, frequency changing, interruptions and the consumer who preduce frequencies which is except fundamental frequency.To operate electric energy system and their loads reliably, the waveform of the system magnitudes should be in the form of sinusoidal with 50 Hz. However, owing to elements connected to the power system and some events the voltage and current waveform are deviated from pure sinusoidal form, which cause to undesired harmonics. It has long been known that nonlinear loads cause to voltage and current waveform distortion in distribution networks. In addition importance of the research on this subject has recently intensified due to both the widespread use of power electronic devices and the increase in the number of sensitive electrical devices to waveform distortion.Voltage and current waveform distortion due to harmonics can make the electrical system and electrical consumer either demaged or out of order.One of the most efficient and easy methods of making operation easier, improving efficiency and saving energy is power factor correction. It is impossible to keep the power factor at unity with only power factor correction. To improve power factor, one must filter the harmonics in the system.In this thesis study, I will take on definition of reactive power compensation, harmonic problems and solutions in power systems. We use power compensation system which is applied to the medium voltage and motors that have different power. Using the energy analyzer which is capable to work at medium voltage, graphical analyses of effects of compensation systems to the network has worked. The effects of harmonics on capacitors are examined and the effects are given.