Radar Doppler işaretleri ile otomatik hedef tanıma
Automated target recognition by using radar Doppler signals
- Tez No: 169298
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ RADAR DOPPLER İŞARETLERİ İLE OTOMATİK HEDEF TANIMA Serhat COŞAR Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik ve Bilgisayar Eğitimi Anabilim Dalı 2005, Sayfa: Vm-65 Bu tez çalışmasında, radar hedeflerinden elde edilen Doppler ses işaretleri kullanılarak, akıllı örüntü tanıma yaklaşımıyla radar hedeflerinin otomatik olarak sınıflandırılması yapıldı. Geliştirilen otomatik tanıma sistemi, iki aşama üzerine kurulmuştur : Özellik çıkarma ve sınıflama. Birinci aşamada; radardan elde edilen ve bilgisayar ortamına aktarılan çeşitli hedeflere ait radar Doppler ses işaretlerinin, işaret işleme algoritmalarından olan dalgacık dönüşümü ile zaman-frekans gösterimleri elde edildi. Bu gösterimdeki her bir bileşenin içerdiği bilgi miktarını ölçmek için Entropi hesaplama tekniği uygulanarak, radar doppler işaretlerine ait özellik vektörü elde edildi. Böylece özellik çıkarımı ile, söz konusu hedefe ait radar doppler işaretini en iyi şekilde özetleyen ve diğerleri ile ayrımı sağlayan anahtar bilgiler elde edildi. İkinci aşama ise; tanımlamanın karar aşaması olup, burada da hedefin tipini otomatik olarak belirlemek için, karar verici olarak yapay sinir ağı sınırlandırıcısı kullanıldı. Bu çalışmalar için MATLAB ortamında çeşitli bilgisayar yazılımlar geliştirildi. Geliştirilen bu yöntem, doppler ses işaretine dayalı olarak operatör tarafından yapılan hedef tanıma işlemlerinde bir otomatiklik sağlayarak, insan faktöründen kaynaklanan hataları en aza indirgeyecektir. Anahtar Kelimeler : Örüntü tanıma, özellik çıkarma, dalgacık dönüşümü, hedef tanıma, Doppler işaretleri, yapay sinir ağlan, entropi. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis AUTOMATED TARGET RECOGNITION BY USING RADAR DOPPLER SIGNALS Serhat COŞAR Firat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics and Computer Education 2005, Page: VHI-65 In this thesis; automatic classification of radar targets has been studied using Doppler sound signals through utilization of intelligent pattern recognition approach. The automated recognition system that has been developed is based on two phases: feature extraction and classification. In the 1st stage; the time-frequency representation of the Doppler sound signals belonging to various targets, which have been collected through radar and transferred to computer environment, are obtained through wavelet transformation, as one of the signal processing algorithms. The feature vector belonging to radar Doppler signals is gathered through application of entropy calculation technique to measure the amount of information covered by each component in this presentation. Therefore the key information that distinguishes and summarizes the target's Doppler signal is collected through feature extraction. The second stage, being the decision phase of the defining; artificial neural network classifier is put in use for automated target type selection. Various computer programs have been developed in MATLAB environment for these operations. This procedure will allow digitalization of target defining (previously operated by staff) based on Doppler sound signals and minimize error due to human factor. Keywords : Pattern recognition, feature extraction, wavelet transformation, target recognition, doppler signals, artificial neural networks, entropy. vm