Polyester reçinenin bitüm ve bitümlü sıcak karışımlar üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of polyester resin on the bitumen and bitumen hot-mixes
  1. Tez No: 169307
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. PERVİZ AHMEDZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi POLYESTER REÇİNENİN BITUM VE BITUMLU SICAK KARIŞIMLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİNİN ARAŞTIRILMASI Mehmet YILMAZ Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı 2005, Sayfa :57 Bu çalışmada, katkı maddesi olarak kullanılan polyester reçinenin (PR) bitüm ve bitümlü sıcak karışımlar üzerindeki etkileri araştırılmıştır. AC 75/100 bitümü ve çeşitli oranlarda polyester reçine kullanılarak elde edilen karışımlar üzerinde bağlayıcı deneyleri yapılmıştır. Penetrasyon deneyi sonuçlarından, AC 100/150 bitümü ile aynı kıvamda bir bağlayıcının % 0,75 oranında PR kullanılmasıyla elde edildiği belirlenmiştir. AC 75/100, AC 100/150, AC 75/100 + % 0,75 PR bağlayıcıları kullanılan numunelerin Marshall karışım dizaynına göre optimum bağlayıcı içerikleri bulunmuştur. Optimum bağlayıcı içeriklerinde yapılan karışım numuneleri üzerinde Marshall Stabilite, indirekt çekme sertlik modülü ve statik yüklemeli sünme sertliği deneyleri yapılmıştır. Sonuç olarak AC 75/100 + % 0,75 PR katkılı bağlayıcının, karışımın stabilitesini ve indirekt çekme sertlik modülünü arttırdığı, statik yüklemeli sünme sertliğini ise azalttığı tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Polyester Reçine, Marshall Stabilite, İndirekt Çekme Sertlik Modülü, Statik Yüklemeli Sünme Sertliği, Fraas Kırılma Noktası.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis INVESTİGETİON OF THE EFFECTS OF POLYESTER RESÎN ON THE BITUMEN AND BITUMEN HOT - MIXES Mehmet YILMAZ Fırat University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Civil Engineering 2005, Page :57 In this study, polyester resin (PR) that used like additional material was investigated effects on bitumen and bitumen hot - mixes. Binder tests were done on mixes that obtained AC 75/100 and various proportion polyester resin. From obtained penetration values, AC 100/150 bitumen same class a binder was supplied from mixes that used AC 75/100 bitumen and % 0,75 ratio PR. Samples' optimum binder content that used AC 75/100, AC 100/150, AC 75/100 + % 0,75 ratio PR binders were determined according to Marshall mix design. Marshall stability, indirect tensile stiffness modulus and static loading creep stiffness tests were done on the mix samples that had optimum bitumen content. Test results have shown that AC 75/100 + % 0,75 ratio PR binder was increased Marshall stability and indirekt tensile stiffness modulus and it was reduced static loading creep stiffness. Key Words : Polyester Resin, Marshall Stability, Indirekt Tensile Stiffness Modulus, Static Loading Creep Stiffness, Fraas Breaking Point. XI