Farklı oranlarda polyester reçine/mermer tozu karışımıyla elde edilen kompozit malzemenin jeomekanik özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of the geomechanical properties of composite material obtained with polyester resin/marble dust mixture at different ratios
- Tez No: 528591
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ALPASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında bağlayıcı olarak polyester reçinenin, agrega olarak da mermer tozu, pomza ve perlitin farklı oranlarda karıştırılmasıyla elde edilen kompozit malzemelerin jeomekanik özellikleri araştırılmıştır. Kompozit malzemenin hazırlanması sırasında döküm tipi ortofatalik polyester reçine ile sertleştirici (MEKP) karıştırılarak agregayla karıştırılmış ve elde edilen karışıma hızlandırıcı ilavesiyle kompozit malzemenin hazırlanma süreci tamamlanarak kalıplara aktarılmıştır. Kalıplara aktarılan malzemenin 24 saat süreyle kürlenmesi beklenmiştir. Hazırlanan örneklerin tane boyu, yoğunluk, su emme, porozite, tek eksenli basınç dayanımı, Schmidt çekici, Sonik hız deneyleri yapılarak birbirleriyle karşılaştırılmış ve her bir örneğin dokusal özellikleri polarizan mikroskopta incelenmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlar tek eksenli basma dayanımının mermer tozu ile hazırlanan örneklerde pomza ve perlite göre oldukça yüksek değerlere ulaştığını göstermektedir. Pomza ve perlitin ağırlıkça su emme değerlerinin mermer tozuna göre yüksek çıkması bu malzemelerin yüksek porozitesi ile açıklanabilmektedir. Bütün örneklerde polyester reçine oranındaki artışa bağlı olarak porozitede düşme ve tek eksenli dayanımda artış gözlenmektedir. Bu sonuçlar polyester reçine ile mermer tozu, pomza ve perlit karışımından elde edilen kompozit malzemelerin jeomekanik özelliklerinin polyester reçine oranındaki artışla ve/veya kompozit malzeme hazırlanırken düşük polyester reçine oranı ve uygulanacak yüksek sıkıştırma kuvvetiyle doğrusal bir ilişkiye sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study deals with geomechanic properties of the composite materials formed polyester resin as binding and marble dust, pumice and perlite as agrega material. During preparation of composite materials, casting type orthophtalic polyester resin and hardener (MEKP) were mixed with agrega materials. Catalyst (Co-Octoat) was added in these mixtures. All mixed materials were poured into moulds. These moulds were left overnight for curing. Prepared composite materials were investigated for their geomechanic properties such as grain size, density, water absorbtion, uniaxial compression, Schmidt hummer and Sonic velocity tests, and petrographic investigation. Results were comparatively investigated between each other. The results obtained from the experiments show that the uniaxial pressing resistance reached to high values in composite material with marble dust relate to pumice and perlite containing composites. The higher water absorption values of pumice and perlite composites compared to marble dust can be explained by the high porosity of these materials. In all samples, decrease in porosity and increase in uniaxial strength are observed due to the increase in the ratio of polyester resin. These results show that the geomechanical properties of composite materials obtained from mixture of polyester resin and marble dust, pumice and perlite may have a linear relationship with the increase of the polyester resin ratio and/or the low polyester resin ratio and the high load pressure during moulding of composites.