Erişkin femur kırıklarının şişirilebilir intramedüller çivileme yöntemiyle tedavisi
The treatment of adult femoral shaft fractures with inflatable intramedullary nailing
- Tez No: 169314
- Danışmanlar: DOÇ. MESİH KUŞKUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
7. ÖZET Bu çalışmanın amacı, erişkin femur kırıklarının şişirilebilir intramedüller çivileme ile tedavisinin klinik olarak sonuçlarını tartışmaktır. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde, Ocak 2004 ve Temmuz 2006 tarihleri arasında, 20 hastadaki 20 femur kırığı primer veya sekonder tedavi yöntemi olarak şişirilebilir intramedüller çivileme ile tedavi edildi. Bu olguların 18 'inin ortalama 28.2 hafta (en kısa 24, en uzun 52 hafta) takipleri yapıldı. 20 olgumuzdan 5 tanesi bayan, 15 tanesi erkekti. Yaş ortalaması 34.7 idi (18-70 yaş). Olgularımızdan 1 tanesi ateşli silah yaralanmasına bağlı açık kırık diğerleri kapalı kırıktı. Takibi tamamlanan 18 olgunun ortalama kaynama süresi 15.2 hafta, en erken kaynama 12 hafta, en geç kaynama 24. haftada görüldü. 2 hastamızın takip süreleri kısa olduğu için çalışma dışında bıakıldı. Hiçbir hastada nonunion görülmedi. Bir hastada ek bir girişim gerektirmeyen heterotropik ossifıkasyon görüldü. Bir olgumuzda yüzeysel enfeksiyon gelişti. Bir olgumuzda 2 cm kısalık oldu. Kırık iyileşmesinin ardından sonuçları Thoresen kriterlerine göre değerlendirildi. Buna göre 13 olguda sonuçlar mükemmel, 4 olguda iyi, 1 olguda orta olarak değerlendirildi. 4 hastada diz ekleminde kısmi hareket kaybı, 2 hastada 5 derece rotasyonel deformite oluştu. Klinik ve radyolojik sonuçlarımızın literatür ile uyumlu olduğu izlendi. Sonuç olarak şişirilebilir intramedüller çivilemenin femur diafiz kırıklarında etkin bir tedavi olduğunu düşünmekteyiz. Sistemin klasik yöntemlerden pahalı olmasına rağmen kilitleme vidasına genellikle ihtiyaç duymaması, operasyon süresinin kısa olması ve alınan radyasyon miktarının az olması nedeniyle, kullanılmasını önermekteyiz. -77
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The purpose of this study was to discuss the clinical results of the femoral fractures which were treated by inflatable intramedullary nailing. Between January 2004 - July 2006, inflatable intramedullary nailing was performed as a primary or secondary treatment for 20 femoral fractures in the Orthopaedics and Traumatology Department of Gulhane Military Medical Academy Haydarpaşa Training Hospital. The average follow up period was 28.2 weeks (range, 24-52 weeks) in 18 patients. There were 5 females and 15 males. The average age of patients was 34.7 years (range, 18-70 years). All the fractures but one were closed type fracture, open fracture was occured by gun shot trauma. The average union time the of the 1 8 patients who were stayed within the follow-up group was 15.2 weeks (range 12-24 weeks). Two patients are stil under control but they were not included in the study since the follow-up is too short. No nonunion was observed. One patient with femur fractures had heterotrophic ossification not necessitating surgical intervention. Only 1 patient had superficial infection. Two centimeter limb length discrepancy was detected in one patient. According to Thoresen criteria the results of patients at the and of the follow up periods were as follows; 13 patients' were excellent, 4 patients' were good, 1 patient's was moderate. There were minimal knee stifness in 4 patients and 5 degrees of rotational deformity was detected in only 2 patients. We observed that clinical and radiologic results in our study is correlated with the literature. As a result, we concluded that inflatable intramedullary nailing is an effective, easy and reliable method in the treatment of femoral diaphyseal fractures. However the inflatable intramedullary nail used in the this study is more expensive than traditional nailing devices since interlocking is not necessary, operative times are reduced and exposure to ionizing radiation is minimized, we suggest the use of inflatable intramedullary nailing in spesific endications. -78-