Erişkin femur cisim kırıklarının interloking intramedüller çivileme ile tedavisi
  1. Tez No: 49885
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZYALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EYÜP S. KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
59 ÖZET Femur cisim kırıkları travmatolojide en sık karşılaşılan kırıklardan biridir.Femur vücudun en büyük kemiği ve alt ekstremitenin esas yük taşıyan kısmı olduğundan,kınklannda uygun tedavi yapılmazsa sakatlıklar ve uzamış morbidite ile sonuçlanmaktadır. Özellikle parçalı ve rotasyonel olarak anstabil erişkin femur cisim kırıklarının tedavisi günümüze kadar problemli olmuştur. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalında erişkin yaş grubundaki 38 hastanın 40 femur cisim kırığı AO/ASTF interloking çivisi kullanılarak tedavi edildi.Hastalann yaşlan 18-53 arasında olup ortalaması 31.5 idi. Hastaların 31 'i erkek,7'si bayandi-Kırığm oluş sebebi 30 hastada trafik kazası, 4 hastada ateşli silah yaralanması,4 hastada iş kazası, bir hastada yüksekten düşme, bir hastada spor yaralanmasına bağlıdır. Ortalama takip süresi 16 aydır. 6 hastada kapak, 34 hastada açık çivileme yapıldı.37 hastada tam ve zamanında kaynama, 2 hastada kaynama gecikmesi gözlendi. Radyolojik kırık kaynaması ortalama 19.3 haftada oluştu. Kaynamama sadece bir hastada gözlendi. Thoresen kriterlerine göre 29(%72.5)çok iyi,4(10)iyi,4(%10)orta,3(%7.5) kötü sonuç elde edildi. İnterloking intramedüller çivileme metodunun erken mobilizasyon, enfeksiyon riskinin düşük olması, kötü kaynama oranının düşük olması, kısalığın daha az gözlenmesi ve kırık iyileşmesinin hızlı olması gibi çeşitli avantajları mevcuttur. Bu çalışmaya göre komplike anstabil femur cisim kırıklarının tedavisinde interloking intramedüller çivilerin alternatif tedavi metodlanndan üstün olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY Fractures of the shaft of the femur are the most common fractures encountered in traumatology. Since the femur is the largest bone of the body and is a functional part of the lower extremity in load-bearing, these fractures may result in extensive disability or in prolonged morbidity unless treatment is appropriate. Especially the treatment of the comminuted and rotationally unstable fractures of the adult femur have been a dilemma up to date. Forty adult femoral fractures in 38 patients were treated with the AO/ ASIF interloking nail in the Departmant of Orthopedics and Traumatology of Medical Faculty of Erciyes University. The median age of the 31 males and 7 females was 31.5 years. 30 fractures were due to traffic accident, 4 fractures were due to gun-shot injuries, 4 were due to endustrial accident, one was due to fall from height and one was secondary to sport injuries. The average follow-up time was 16 months. Closed nailing was performed in 6 cases and in 34 cases the fracture site was opened to insert the nail. Radiographic fracture union was achieved at 19.3 weeks. Complete fracture healing was achieved in 37 cases, delayed union in 2 cases. Nonunion resulted in only one case. The result of the 40 fractures were classified as excellent in 29(%72.5), as good in 4(%10),as fair 4(%10),as poor 3(%7.5) according to the Thoresen criteria. This form of treatment has many advantages. Early mobilization of the patients is possible, the risk of infection is low, the incidence and severity of malunion and shortening is prevented and the fracture healing is rapid. We concluded that interloking intramedullary nailing of the complicated unstable fractures of the femoral shaft is more superior to the other alternative osteosynthesis materials.