Psikiyatri kliniği konsültasyon liyezon biriminde değerlendirilen erişkin hastalar ile geriyatrik hastaların psikiyatrik tablolarının karşılaştırılması
- Tez No: 169315
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
7.0ZET Hastanelerde, psikiyatristlere kolay erişim ihtiyacının iki ana nedeni vardır. Birincisi, tıbbi hastalıklarda psikopatolojinin sık görülmesidir. İkincisi ise, bir çok akut psikiyatrik durumun (örn. kendine zarar verici davranışların olması) hastanelerin çeşitli servislerinde ortaya çıkmasıdır. Konsültasyon-liyezon birimleri, hastane yapısı içerisinde hastaların yönetimi ve yönlendirilmesi konularında önemli görevler üstlenmektedirler. K-L birimleri, hem psikolojik hem de somatik şikayetleri olan hastalarla ilgilenir ve diğer tıp uzmanlık branşlarıyla yakın ilişkiler ve iş birliği içerisindedirler. Konsültasyon-Liyezon psikiyatrisi, klinik olarak zengin bir alan olmasına karşım, kaynakların yetersizliği ve birimin karşılanmamış ihtiyaçları, bu alanın olması gereken akademik ağırlığa ulaşamadığını göstermektedir. Üstelik, somatik yakınmaları olan geriyatrik hastaların psikiyatrik bozuklukları ile ilgili yeterli bilgi birikimi mevcut değildir. Bu çalışmada, Marmara Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Kliniği Konsültasyon- Liyezon Birimi tarafından değerlendirilmiş hastaların, sosyodemografik bulgularının, medikal ve psikiyatrik tablolarının klinik özelliklerinin belirlenmesi ve erişkin hastalarla (18-55 yaş arasındaki hastalar) geriyatrik hastaların (65 yaş ve üzerindeki hastalar) bu veriler doğrultusunda karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, Ağustos 2005 ile Ağustos 2006 tarihleri arasında, Marmara Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Kliniği Konsültasyon Liyezon Birimi' ne refere edilmiş hastaların konsültasyon değerlendirme dosyalan retrospektif olarak incelenmiştir. Konsültasyon dosyalarında sosyodemografik özellikler, psikiyatrik konsültasyon talep etme nedenleri, hastanın şikayetleri, genel psikiyatrik belirti ve bulguları, aktif hastalığının öyküsü, komorbid hastalıkları, sigara, alkol ve madde kullanımı öyküsü, psikiyatrik özgeçmişi, psikiyatrik soygeçmişi, kullandığı ilaçlar ile ön tam ve tedavi girişimleri yer almıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, erişkin hastaların yaş ortalaması 38,2, geriyatrik hastaların yaş ortalaması 73,0 olarak saptanmıştır. 35En sık konsültasyon talebinde bulunan bölümler dahiliye ve nöroloji servisleri olmuştur. Hastaların yakınmaları açısından incelendiğinde Anksiyoz belirtiler (%42,6), uykusuzluk (%40,2) ve depresif belirtiler (%36,8) en sık konsültasyon talep nedenleri olarak bulunmuştur. En sık eşlik eden tıbbi tanıların hipertansiyon (30,6) ve kanserler (21,6) olduğu saptanmıştır. Erişkin hastaların ortalama 5,65 adet ilaç kullandıkları saptanmıştır. Geriyatrik hastaların ise ortalama 7,68 adet ilaç kullandıkları bulunmuştur. Hastaların en çok kullandıkları ilaçların; antihipertansifler, proton pompa inhibitörleri ve psikotroplar olduğu saptanmıştır. Çalışmamızın sonucunda en sık konulan tanının organik beyin sendromu olduğu bulunmuştur. Çalışmamızın ülkemizde Konsültasyon-Liyezon psikiyatrisi alanında yapılacak yeni çalışmalara gerekli katkıyı sağlamasını dileriz. Anahtar sözcükler; psikiyatri, konsültasyon, liyezon, geriyatri. 36
Özet (Çeviri)
8.ABSTRACT General hospitals need good access to psychiatric services for two reasons. First, there is a considerable level of psychopathology associated with physical illness. Second, many acute psychiatric presentations (including those following self-harm) are handled by the general hospital, especially their accident and emergency departments. Consultation-Liaison psychiatry services have an important role to play in the management of patients in the general hospital setting. Consultation-liaison psychiatry deals with patients who manifest both psychological and somatic symptoms and involve a close and collaborative interaction with other medical specialities. While it is a clinically rich area, resource constraints and service requirements have meant that it has perhaps contributed a little below its weight in academic terms. Furthermore, little is known about the psychiatric disorders which are associated with somatic presentations of psychological distress in older people. In this study, our aim was to compare the consultation notes of adult inpatients (between 18-55 years old) and elderly patients (over 65 years old) according to their sociodemographic, and medical-psychiatric clinical characteristics, who were referred to the Marmara University Hospital Psychiatry Consultation Liaison Service. Consultation notes of inpatients who were referred to the Marmara University Hospital Psychiatry Consultation Liaison Service from different medical department between August 2005 and August 2006 were investigated retrospectively. The consultation form included sociodemographic information, history of present illness, a checklist for common psychiatric signs and symptoms, cigarette, alcohol and substance use history, personal and past family psychiatric history, medical history and medications, reason for referral and management. The mean age of adult inpatients was 38,2 years. The mean age of geriatrics inpatients was 73,0 years. Most referrals came from the Department of Internal Medicine and Neurology, with anxios symptoms (42,6%), sleep problems (40,2%) and depressive symptoms (36,8%) being the most common reasons for referral. 37Hypertension (30,6%) and neoplasms (26,1%) were the most frequent medical diagnoses. The mean number of medications used by inpatients were; 5,65 for adult and 7,68 for geriyatric patients. Antihypertensives, proton pump inhibitors and psychotropics were the most frequent medications used by inpatients. The leading psychiatric diagnosis at the end of the assessment was organic brain syndrome (26,1%). We wish that our study will make an additition to the new investigations in the consultation-liaison psychiatry field in our country. Keywords; psychiatry, consultation, liaison, geriatry. 38