Kanuni Sultan Süleyman'ın Akdeniz siyasetinin sebepleri ve geçirdiği safhalar
- Tez No: 16943
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜRÜVVET KURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
XI ÖZET Bu çalışmada; Kanuni Sultan Süleyman'ın tahta çıktığı sırada dönemin siyasi ve ekonomik şartları, Osmanlı denizciliğinin Kanuni dönemi öncesi gelişimi, Kanuni devrinde Akdeniz siyaseti ile ilgili Avrupa devletlerinin Osmanlı İmparatorluğu ile siyasi ve ekonomik ilişkileri ve nihayet Kanuni 'yi Akdeniz siyasetine ağırlık vermeye yönelten sebepler ele alınmaya çalışılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman, ekonomik ve siyasi alanda güçlü bir İmparatorluğun tahtına rakipsiz olarak çıkmış; babası Yavuz Sultan Selim' in, İmparatorluğun doğu ve güney sınırlarını güvenlik altına almasıyla, imparatorluğun bütün kudretini batı siyasetine yöneltmişti. Avrupa'da ise 1519'da Şarlken'in Kutsal Roma-Germen İmparatoru olarak, kıtanın büyük bir bölümünü hakimiyeti altına almasıyla, devletler arası denge bozulmuştu. Ayrıca Portekiz'in, denizaşırı faaliyetleriyle Atlantik'den Hint Okyanusu'na ulaşması, eski doğu ticaret yollarının önemini kaybetmesine yol açmıştı. Kanuni Sultan Süleyman'ın, yarım asra yakın saltana tında (1520-1566) Osmanlı İmparatorluğu, bir dünya imparatorluğu haline gelmiştir. Bize göre Kanuni 'nin, dünya tarihinin akışına da tesir eden en önemli faaliyeti, Şarlken'e karşı açtığı amansız mücadeledir. Bu mücadele, Orta Avrupa ve Akdeniz'de olmak üzere iki sahada cereyan etmiş tir. Fakat Kanuni Sultan Süleyman, bu mücadeleyi yalnız cephelerde savaşmakla değil, siyasi ilişkileriyle de sür dürmüştür. Şarlken'in en büyük rakibi olan Fransuva'yı desteklemiş ve bu sıralarda ortaya çıkan Protestanlığı Katoliklere karşı koruyarak güçlenmesini sağlamıştır.Böylece Şarlken'i bu meselelerle uğraşmak zorunda bırakarak, Osmanlılara karşı gücünü toplayabilmesini önlemeyeİÜ çalışmıştır. Şarlken ile Kanuni arasında Akdeniz hakimiyeti için yapılan mücadelede Kanuni 'yi Barbaros, temsil etmiştir. Barbaros ve daha sonraki Turgud Reis, Piyale Paşa gibi Türk denizcilerinin faaliyetleri sayesinde Kanuni zamanında Akdeniz'de Türk Hakimiyeti sağlanmıştır. Kanuni'nin Akdeniz'e egemen olmak isteğinde, yalnız siyasi sebepler değil, şüphesiz ekonomik sebepler de önemli yer tutar. Portekizlilerin Akdeniz'e taşıdığı ticaret yollarının ve zenginliklerin elde edilmek istenmesi bu dönemde Osmanlıları, Batı Akdeniz'e götürmüştür. Osmanlılar, Atlantik ticaret yolunu elde edemedilerse de Doğu ticaret yollarına bir süre için daha eski önemini kazandırmayı başardılar. Kanuni Sultan Süleyman'ın daha tahta çıkar çıkmaz, Osmanlı İmparatorluğu için denizciliğin bir askeri ve ekonomik kuvvet olarak gerekliliğini takdir edip, saltanatı boyunca da bu yolda çalışması sayesinde, devrinde, Osmanlı denizciliği, zirveye ulaşmıştır. Bundan sonra da hiç bir zaman Osmanlı denizciliği, bu dönemde olduğu kadar güçlü olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
XV SUMMARY In the present study there has been aried to review the political and economic conditions that prevailed at the time of the enthronement of Sultan Suleiman; the development of the maritime activities of the Ottoman Em pire before the reign of Sultan Suleiman the Magnificent, the economic and political relations of the European States with the Ottoman Empire concerning the Mediter ranean policy during the reign of Sultan Suleiman the Magnificent; finally we reviewed the reasons which forced Sultan Suleiman the Magnificent to attach special emphasis on Mediterranean policy. Sultan Suleiman the Magnificent succeeded without any rivals to the throne of an empire, which was totally powerfull in economy and politics, and directed the Empire's whole power to Western politics because this father Sultan Salim. had secured the southern and eastern borders of the Empire. In Europe the balance between the States had been up set when Charles V, the Emperor of the Holy Roman-Germanic Empire, had put, in 1519, the most of the Continent under his sovereignity. Additionally, due to Portugal's expan sion from Atlantic. to the Indian Ocean, the old east ern trade routes had lost their significance. During the reign of Sultan Suleiman the Magnificent which almost lasted half a century (1520-1566), the Ot toman Empire took the form of a world Empire. Our opinion is, that the most important action of Sultan Suleiman the Magnificent was his merciless struggle against Charles V, which also influenced the flow of the history. This struggle took place in two fields: Middle Europe and the Mediterranean. Sultan Suleiman the Magnificent did notcarry out this struggle only with wars at the fronts but also with political activities. He supported Francois who was the greatest rival of Charles V. and protected the newly emerging protestantism against the Catholics, allow ing it to gain strength, thus he forced Charles V. to deal with these matters and weakened his possibilities to gather his forces against the Ottomans. Barbarossa represented Suleiman the Magnificent in the struggle that took between him and Charles V. over the rule on the Mediterranean. The Ottoman's established their rule over the Mediterranean through the activities of such Turkish Naval Commanders as Barbarossa, Dragon, Piyale Pasha etc. during the reign of Suleiman the Magnificent. Of course in addition to political reasons economic ones play an equally important role in the Magnificent ' s desire to rule over the Mediterranean. The desire to take over the trade routes taken to the Mediterranean by the Poteguese and the riches existing there pushed the Ot tomans to Western Mediterranean during this period. Even if the Ottomans could not take over the Atlantic trade route they managed to have the eastern trade routes ac quire former significance for a certain time. Due to the fact that Sultan Suleiman the Magnificent realized, immediately after his enthronement, the impor tance of the maritime activities as economic and political powers and that he emphasised on this subject during his whole reing, the naval accomplishments of the Empire reached its peak. Never in the future the Ottoman Naval activities were as powerful 1 as they had been during his reign.