Napolyon'un Doğu Akdeniz politikası
Napoleon's Eastern Mediterranean policy
- Tez No: 590202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Fransız Devrimine kadar Osmanlı-Fransız İlişkileri açıklanarak ilk ilişkilerin nasıl başladığı, Kanuni Sultan Süleyman Dönemi ve verilen kapitülasyonlar ile nasıl bir değişim geçirildiğine değinildi. XV. yüzyıl ve XVII. yüzyılda yapılan ticari anlaşmalara ve gerçekleşen siyasi adımlar açıklanarak Osmanlı-Fransa ilişkilerinin genel bir değerlendirmesi yapıldı. Özellikle Akdeniz ve Akdeniz dünyası, stratejik önemi ve bölgede uzun yıllar güçlü devletlerin yaşadığı rekabetin genel bir çerçevesi verilmeye çalışıldı. Napolyon'un İtalya seferi sonrası Balkanlar ve Doğu Akdeniz'de yarattığı karışıklıklar, bölgenin uzun yıllar boyunca ayaklanmalar ve isyanlar yaşamasına sebep oldu. İtalya seferi sonrası bölgeye yavaş yavaş yerleşmeye başlayan Napolyon ilkin bölgede etkin olmanın yollarını aradı ve bunu da devrim fikirlerini yayarak gerçekleştirdi. Bölgede dağıtılan gazeteler, bölgeye gönderilen misyonerlerin çalışmaları ve bölgenin nüfuzlu kişileriyle yapılan mektuplaşmalar bölgede bir biri ardına ayrılıkçı isyanların başlamasına zemin hazırlandı. Mısır Seferinden sonra Osmanlı-Fransa İlişkileri ve Doğu Akdeniz'de yaşanan mücadelenin genel bir değerlendirmesi yapılarak Napolyon'un imparator oluşu, tahta geçişi ve kurulan koalisyonlar incelendi. Napolyon ve İngiltere- Rusya- Osmanlı arasında yaşanan çıkar temelli mücadelelere, ilişkilerin düzelmesine, ilişkilerin aniden bozulmaları açıklanmaya çalışıldı. Söz konusu milliyetçilik fikirleri ve faaliyetlerinin Osmanlı topraklarında nasıl yayıldığı, asıl amacın ne olduğu, bölge ve devletlerin politikalarıyla çağdaş arşiv kaynakları ve mevcut literatür kullanılarak incelenmesi, Fransız Devrim ve fikirlerinin bölgeye etkisi, bir sonraki yüzyılı nasıl etkilediği, bölge ve Osmanlı devletinde oluşturduğu tahribat bağlamında incelenerek bunların günümüz siyasetini nasıl etkilediğinin gün yüzüne çıkarılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
It is mentioned how the first relations established due regard being had to clarify the Ottoman-French Relations until the French Revolution and how it underwent changes with the given capitulations under the reign of Suleiman the Magnificent. It carries out a general assessment of the Ottoman-French relations considering the commercial treaties and political steps which were occurred in XV. and XVII. centuries. It is tried to set an overall framework of the Mediterranean and the Mediterranean World, of the strategic importance and rivalries among the powers in the region for many years. The upheavals wrought by Napolyon in Balkans and Eastern Mediterranean after the Italian Campaign caused the region to experience uprisings and riots through long ages. Napolyon who gradually started to put down roots in the region after the Italian Campaign firstly tried to think of ways to play more active role in the territory and he made it happen by spreading his revolutionary ideas. The newspapers distributed in the region, the works of the missionaries assigned to there and the correspondences with its influential people leaded up to the beginning of the secessionist insurgencies one after another. It carries out a general assessment of the Ottoman-French Relations and the struggle in the Eastern Mediterranean after the Egypt Campaign and examines the coronation and the accession of Napoleon as an emperor and the coalitions. It was tried to be explained the interest-based struggles between Napoleon and England-Russia-Ottoman, the improvement of relations and the sudden deterioration of relations. It aims to study how these nationalistic ideas and activities spread in Ottoman lands and what the main reason of it is by using contemporary archival resources and existing literature with the policies of the region and states, and to unearth how all these affects today's politics considering the effects of the French Revolution and its ideas on the region, how it affects the next century and the destruction on the territory and the Ottoman Empire.