Türkiye'nin sosyal/kültürel değişme sürecinde Orhan Asena tiyatrosu
  1. Tez No: 16948
  2. Yazar: OĞUZ BUDAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Tiyatro, nesnel gerçekliğin eğitici-eğlendirici boyutlarına göre sosyal/kültürel yapı ve ilişkisi içinde değerlendirilmektedir. E. B. Tylor'un bütüncü kültür tanımı, tiyatro-kültür ilişkisi için model oluşturmaktadır. Sanat, sosyal/kültürel varlık, alanı için de yaratıcı, yorumlayıcı ve eleştirici ürün ve etkilerden oluşan bir alt sistemdir. Dolayısıyla, sanatın bir ürünü olan tiyatro eserinin içeriği ile sosyal/kültürel işlevi arasındaki diyalektik ilişkiyi de içermektedir. Her kültür sürekli değişme içindedir ve değişme kültürün bü tünü için gerçelidir. Kültürün bir öğesindeki değişme, diğer öğelerin de değişerek kültürel yapıya uyumunu sağlamaktadır. Türkiye'de hızlı bir sosyal/kültürel değişme yaşanmaktadır. Bu değişme süreci ve değişmelerin neden ve nasıl olduğu sosyal/ kültürel antropoloji bilimi ile uğraşanların araştırma konularından biridir. Günümüzde oyun yazarlarının ürünleri ile tiyatro sanatının sosyal/kültürel işlevinin ne olduğu, bu işlevi yerine getirebilmek için nasıl bir değişmeye uğradığı ve sosyal/kültürel değişmeleri neden ve nasıl yansıttığı gibi sorular böyle bir araştırmayı olumlu kılmıştır. Biçimden çok öze ağırlık veren günümüz Türk Tiyatrosu kül tür sorunlarına ve değişmelerine yönelmektedir. Bu çalışma, tarihsel bir bakış açısıyla ele alınmaktadır. Os manlı devlet-toplum yapısından Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ve 1980 yılına kadar yaşanan sosyal/kültürel olaylar ve değişmeler belli bir zaman dilimleri içinde incelenmektedir. Dr. Orhan Asena'nın eserlerinde bu dönemlere bakılırken içerik çözümlenmesiyle birlikte yaşanılan dönemle geçmiş arasında kurulan ilişkiler üzerine yapılan yorumlar değerlendirilmektedir. Sonuç olarak; (1) Orhan Asena Tiyatrosu, ülkemizdeki sosyal/ kültürel değişmelerden etkilenen ve onları yansıtan bir sanat ürünü dür, (2) Orhan Asena tarihe bir geçmiş değil, gelecek sorunu olarak bakmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Theatre can be evaluated as objective reality of educational- entertainmental dimensions in the socio-cultural structure and rela tionship. E.B. Tylor's definition of culture may be a model for the thea tre-culture relationship. Art is subsystem in a socio-cultural environ ment and is concerned with creative, critical assessments. Thus it also covers the dialectic relationship between theatre as an art and its socio-cultural function. Each culture is in a constant state of change (flux) and this change is valid for the whole culture. Change in one area will affect other areas. There is at present rapid socio-cultural change in Turkey. The reason for, the manner and the duration of, change is one of the sub jects with which the cultural anthropologist is concerned. The works of dramatists and questions like, what are the so cio-cultural functions of theatre art, what has been done to realize these functions, and how are the socio-cultural changes of recent years reflected, are all basic to this research. Today, Turkish Theatre, which gives more attention to content than to from, involves itself with cultural problems and changes. This study draws upon a historical perspective, in particular socio-cultural changes from the time of the Ottoman Empire, through the setting up of the Republic of Turkey and on into the 1980's. Com mentaries are based on Dr. Orhan Asena's works and attention is giv en to the relationship between the past and the present. As a result, it is found that Orhan Asena's works are both af fected by socio-cultural changes and reflect these changes, and fur ther that Orhan Asena looks to history not as to a past but as to a fu ture problem.