Üniversite öğrencilerinin dünya görüşlerinin bir grup üniversiteli öğrenci üzerinde incelenmesi
  1. Tez No: 16949
  2. Yazar: FÜSUN HEPDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Dünya görüşü, bireyin ve/veya grubun, karmaşık ve karşılıklı etkileşimler so nucunda, İnsanın doğası, insan- doğa ilişkisi, insan- zaman ilişkisi, insan için yaşamda temel amaç, insan - İnsan ilişkileri boyutlarında oluşan, gelişen ve değişen bir yaşam felsefesidir. Temeli çocukluk çağlarında, okul, aile, arkadaş çevresi içinde belirlenen dünya görüşü, yükseköğretim esnasında göz ardı edilmemesi gereken bir etkileşim ve değişim içine girmektedir. Yükseköğretimin, bireyin yetişkinliğe geçtiği bir dönemi kapsaması açısından önemli bir yeri vardır. Aile çevresinden ayrılmak, kendi kararlarını kendisi vermek durumunda olmak ve üniversite yaşamının getirdiği çeşitli ilişkiler ve sağladığı or tamlarla karşı karşıya kalmanın bireyin dünya görüşünü etkilemesi kaçınılmazdır. İşte, bu gelişim ve değişimin saptanabilmesi amacıyla, üniversiteye yeni kay dolmuş öğrenciler ile üniversite son sınıf öğrencilerinin dünya görüşleri belirlen meye çalışılmıştır. Bu nedenle, toplam 50 üniversite öğrencisi (yarısı birinci, yarısı dördüncü sınıf), tabakalı örneklem yoluyla seçilmiş, ve kendilerine anket ve görüş me uygulanmıştır. Uygulama Ekim 1990 - Ocak 1991 tarihleri arasında gerçekleşti rilmiştir. Uygulama sonucunda dünya görüşünü oluşturan boyutların (İnsan-doğa, İn sanın doğası, insan-zaman ilişkileri, insan-insan ilişkileri, insan için yaşamda temel amaç) aralarında anlamlı İlişkiler buluduğu varsayımına dayanarak, üniver site eğitimi ile kişinin dünya görüşünün oluşması arasında bir İlişki olduğu ve, birin ci sınıf öğrencileri ile dördüncü sınıf öğrencilerinin dünya görüşlerini belirleyen öğeler çerçevesinde bazı ayrılıkların bulunduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY The personality of an Individual Is the product of inherited dispositions and environmental experiences. These experiences occur within the field of his physical, biological and social environment, all of which are modified by the culture of his group." Although the value systems may vary with the Individual, they are restricted by cultural, institutional and social factors reflecting the values of his environment. The philosophy of life behind the way of life of each individual/group is formed, developed and changed through Inter-personal and complex relations which are manifested within the frame-work of human nature, man and nature, man and time, activity and relational situations. Since higher education period encompasses the stage of life during which the individual becomes an adult, it has a very significant place In the life of the individual. It is inevitable that the world view of people be affected by means of practices such as leaving the familiar environments, starting to live on their own, having to give their own decisions and facing various interactions and circles the university life provides. So as to be able to determine the modality of the development and the change as a result of the university life, a research has been carried out concerning the first and the last year students of Hacettepe University, where interview schedules were held with 50 students. These students have been selected through stratified sampling according to their classes and the regions the students come from and have lived so far. The questionnaires and Interviews were completed between October 1990 and January 1991. The assumption basic to the orientatlonal relations of the world- view that are cited above postulates that there are significant relations among each. The hypothesis that there is a close link between the higher education and the formation of the world-view as well as a second hypothesis that there should be certain variations concerning the elements of the world-view (human nature, man and nature, man and time, activity and relational orientations) between the first and the last year students In the University have been tested and proved to be plausible.