Tarihi ve sosyal açıdan Anadolu'da kurban olayı
  1. Tez No: 16947
  2. Yazar: ERKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Anadolu'da Kurban olayına antropolojik açıdan yaklaşılarak, kurbanın toplumsal yaşamdaki önemi ve işlevi üzerinde durulmuştur. Bu araştırma için Ankara'nın Akköprü, Dikmen, Etlik Kasalar, Bahçelievler ve Kızılay semtleri araştırma merkezi seçilmiştir. Anadolu Medeniyetleri Müzesi 'ndeki konuyla* ilgili tabletler ve eserler incelenip resimleri çekilmiştir. Fransa Büyükelçiliği 'ne bağlı Kiliseye gidilip mülakat yapılmıştır. Bu araştırmayla, Anadolu'daki kurban olayı tarihsel süreç içinde ele alınıp incelenmiştir. İnsanları kurban kesmeye yönelten faktörler saptanmaya çalışılmıştır. Kurban olayına hangi açıdan bakarsak bakalım, temelinde çıkar ve korku duyguları vardır. Bu duygular, tarihsel süreç içinde dinsel motifler kazanmıştır. Bu dinsel motifler, değişik dinlerde değişik şekiller almıştır. Bu motifler Anadolu'da Neolitik çağdan beri değişe değişe gelerek günümüzdeki halini kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
In order to emphasize the importance and function of the sacrifice in social life, the question has been approached from the cultural ahthropological point of view. For this research, Sincan, Akköprü, Eti mesgut, Etlik-Kasalar, Bahçelievler and Kızılay districts were selected as research fields. Tablets and other works, related to the subject in the Anatolian Civilizations Museum, were identified and their photos were taken. An interview was held in the church of the French Embassy (Ankara). The sacrifice tradition in Anatolia was looked into through the historical period, as mentioned above. That is people were obliged to sacrifice sheep. Social factors affecting this practice were identified and analyzed. Whatever the reasons, the sacrifice tradition seems to be based on benefit and fear emotions. These emotions gained religious significance during the historical period. These motives have changed differentially in differenet religions. All these motives have changed gradually since neolithic Revolution up to present and gained their current status. 1