Mobil teknolojilerde servis tabanlı yazılım geliştirme
Service oriented software development on mobile technologies
- Tez No: 169512
- Danışmanlar: PROF.DR. YASEMİN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
V ÖZET MOBİL TEKNOLOJİLERDE SERVİS TABANLI YAZILIM GELİŞTİRME DÖNMEZ, Oğuz Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Yasemin TOPALOĞLU Aralık 2005, 65 sayfa Servis tabanlı yazılım geliştirme paradigması, kaynakların ve yazılımın yeteneWerinin servisler aracılığıyla, paylaşılmasını sağlar. Öte yandan, mobil cihazlar, sınırlı depolama kapasitesi ve sınırlı çalışma süresi gibi kaynak kısıtlamalarına sahiptir. Bu çalışmada, mobil cihazların kullanımmı kolaylaştıran servis tabanlı yazılım geliştirme paradigması ile bir uygulama geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulama, bir öğretim kurumunda ders programı ayarlanması, sınav yeri ve zamanı, toplantı yeri ve zamanı ayarlanması gibi işlemlerin mobil cihazlardaki yazılımlarla düzenlenmesini ve izlenmesini sağlamaktadır. Uygulamada istemci mobil cihaz olarak cep telefonu, servis sağlayıcı olarak Palm OS Emulator ler ve ara katman olarak JXTA(Juxtapose) yazılımı kullanılmıştır. Sistem, bir mobil cihazın(örn., cep telefonu), GPRS(General Packet Radio Service) gibi bir teknoloji ile JXTA ShelPm kurulu olduğuVI bilgisayara erişmesi ile kullanılabilir. Mobil cihazlar uzaktaki bilgisayardaki servis sağlayıcı emülatörlere GPRS ağı aracılığıyla sorgu gönderebilirler. Cep telefonları ile uzaktaki bilgisayardaki servis sağlayıcı emülatörler arasındaki iletişim JXTA ShelV'm. kurulu olduğu bilgisayar üzerinden gerçekleştirilir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT SERVICE ORIENTED SOFTWARE DEVELOPMET ON MOBILE TECHNOLOGIES DÖNMEZ, Oğuz MSc in Computer Eng. Supervisor: Prof. Dr. Yasemin TOPALO?LU December 2005, 65 pages Service oriented software development paradigm provides sharing the resources and the software capabilities by using the services. Mobile devices have restricted resources, like limited storage capacity and limited standby time. In this study, an application has been developed with service oriented software development paradigm which simplifies the use of mobile devices. The application developed, provides arranging and tracking processes of forming the course schedules, setting exam halls and dates, meeting halls and dates in an education association. These processes have been implemented with the software on mobile devices. In the application; mobile phone has been used as a client mobile device, Palm OS Emulators have been used as service providers and JXTA(Juxtapose) has been used as the middleware technology. Application can be used by accessing the computer on which the JXTA Shell has been installed. Accessing can be done by the mobile network technologies like GPRS(General Packet Radio Service). MobileVIII devices can query the service providers on the remote computer via GPRS network. Mobile phones and service providers on the remote computer communicate over computer on which JXTA Shell has been installed.