Gastrointestinal kanalın polipoid lezyonlarında M3 (Muscarinic tip 3) reseptör gen expresyonu
M3 (Muscarinic type 3) gene expression of polypoid lesions in gastrointestinal system
- Tez No: 169516
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHATTİN TANYOLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
V ÖZET GASTROINTESTINAL KANALIN POLİPOİD LEZYONLARINDA M 3 (MUSCARINIC TİP 3) RESEPTÖR GEN EXPRESYONU YILMAZ, Hülya Yüksek Lisans Tezi, Biyomühendislik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Bahattin TANYOLAÇ Aralık 2005, 45 sayfa Muskarinik-3 (M3) reseptörleri G-proteine bağlı reseptörler olup, kolon hücreleri üzerinde bulurımaktadırlar. Bazı hücre sistemlerinde muskarinik reseptörlerin uyarılmasının hücre proliferasyonuna veya transformasyonuna neden olduğu bilinmektedir. Bu olgu alt türe spesifiktir (sadece mi ve m3 reseptörleri etkindir) ve hücre tipine bağlıdır. Tümör gelişimi için en önemli nokta sürekli gerçekleşen hücre proliferasyonudur. Bu çalışmada amaç, kolon lezyonlarmdaki muskarinik-3 reseptör düzeyini gen ekspresyon yöntemi ile belirlemek, komşu normal doku ile karşılaştırmak, dolayısı ile kolorektal kanserlerin karsinogenezisinde muskarinik-3 reseptör gen ekspresyonunun rolünü tartışmaktır. Bu çalışmada, kolonoskopi sırasında 25 hastanın, lezyonundan ve kenar sağlam dokusundan örnekler alınmış, real time PCR yöntemiyle poliplerdeki muskarinik-3 reseptör gen ekspresyon seviyeleri belirlenmiş ve komşu normal doku ile karşılaştuılmıştır. Kolon poliplerindeki muskarinik-3 reseptör gen düzeyi normal kolon dokularındaki muskarinik-3 reseptör gen düzeyi ile karşılaştırıldığında, kolonpoliplerindeki ekspresyon değerlerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT M3 (MUSCARINIC TYPE 3) GENE EXPRESSION OF POLYPOID LESIONS IN GASTROINTESTINAL SYSTEM YILMAZ, Hülya MSc in Bioengineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Bahattin TANYOLAÇ December, 2005, 45 pages Muscarinic type 3 (M3) receptors are G-protein coupled receptors on colon cells. In some cell systems muscarinic receptor stimulation can induce proliferation or transformation. This phenomenon is subtype specific (only ml and m3 receptors are effective) and cell type dependent. A requirement for tumor progression is ongoing cell proliferation. The aim of the present study was detecting of muscarinic receptor 3 gene expression level by gene expression method, comparing with normal tissue and explaining the role of muscarinic-3 receptor gene expression in colorectal cancer carcinogenesis. The specimens were taken during colonoscopy from lesion and healthy tissue of 25 patients. Muscarinic-3 receptor gene expression levels were determined by real time PCR method and the gene expression levels were compared with healthy tissue. When muscarinic-3 receptor gene expression levels in colon polyps were compared with healthy tissue, it was deteremined that gene expression levels were higher in colon polyps than normal healthy tissue.