Zeytin karasuyunun kimyasal ve anaerobik biyolojik yöntemlerle arıtımının incelenmesi
Investigation of chemical and anaerobic biological treatment of olive mill waste
- Tez No: 169564
- Danışmanlar: PROF.DR. RENGİN ELTEM, ÖĞR.GÖR. ERDİNÇ İKİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
V ÖZET ZEYTİN KARASUYUNUN KİMYASAL VE ANAEROBİK BİYOLOJİK YÖNTEMLERLE ARITIMININ İNCELENMESİ Yüksek Lisans Tezi, Fen Bilimleri Enstitüsü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Rengin ELTEM Öğr. Gör. Erdinç İKİZOĞLU Şubat, 2005, 137 sayfa Zeytinyağı tesislerinden çıkan atık suyun kirleticilik ve ekotoksikolojik özellikleri çok yüksektir. BOl(5) (5 günlük biyolojik oksijen ihtiyacı), KOİ (kimyasal oksijen ihtiyacı) ve askıda katı madde (AKM) değerleri tipik evsel atık su değerlerinden yaklaşık 200-400 kat daha fazladır. KOÎ/BOl(5) oranı yüksek olduğundan ve ayrıca yüksek oranda polifenoller içerdiğinden biyolojik olarak arıtılması çok zordur. Bu tezde, zeytin karasuyunun kimyasal ve biyolojik arıtım yöntemlerle arıtımı çalışılmıştır. Çalışmada İzmir ve ilçelerinden toplanan 52 adet zeytin karasuyu numunesinin fenol içeriğinin 0,240-4,872 g l"1 arasında olduğu belirlenmiştir. Fenol içeriğinin, sürekli (üç fazlı) sistemden açığa çıkan zeytin karasuyunda, kesikli sistemden kaynaklanan zeytin karasuyundakinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT INVESTIGATION OF CHEMICAL AND ANAEROBIC BIOLOGICAL TREATMENT OF OLIVE MILL WASTE WATER M.Sc in Bioengineering Supervisor : Prof.Dr. Rengin ELTEM Lecturer Erdinç İKİZO?LU February, 2005, 137 pages Olive mill waste water (OMWW) has high polluting and ecotoxicological properties. The values of BOD(5) (Biological Oxygen Demand for 5 days), COD (chemical oxygen demand) and suspended solid material of olive mill waste water are higher than typical domestic water values as much as 200-400 fold. Biological treatment of olive mill waste water is highly difficult due to high ratio of COD/BOD(5) and high polyphenol content. In mis thesis, chemical and biological treatment of OMWW were studied. In this study, 52 olive mill wastewater samples which were collected from Izmir and its vicinity, phenol content determined between 0,240-4,872 g l"1. Phenol content of the samples from continous (3 -phase) system was more than from the samples which is come from press process.