Hindi pelet yemi üretiminde uygulanan farklı sıcaklık düzeyleri ve partikül tutucularının pelet kalitesi üzerine etkisi
The effects of different temperature levels and particle binders on pellet quality in the Turkey pellet feed production
  1. Tez No: 169568
  2. Yazar: CENK ATAÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TULUĞ ÇAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
V ÖZET HİNDİ RELET YEMİ ÜRETİMİNDE UYGULANAN FARKLİ SICAKLIK DÜZEYLERİ VE PARTİKÜL TUTUCULARININ PELET KALİTESİ ÜZERİNE ETKİSİ ATAÇ, Cenk Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Tuluğ ÇAPÇI 2005, 123 sayfa Bu çalışmada, hindi pelet yemi üretiminde uygulanan farklı sıcaklık düzeyleri ve partikül tutucuların pelet kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla, 75 ve 120 °C sıcaklık düzeylerinde ve partikül tutucu olarak yağ, melas ve yapay partikül tutucunun (masterbond) değişik oranlarda karma yeme katılması sonucunda elde edilen on grup hindi pelet yemi kullanılmıştır. Toz formdaki yemin partikül büyüklüğü belirlenmiş, pelet yemlerinin dayanıklılıkları, sertlikleri incelenmiş, çap ve uzunluklarına bakılmıştır. Araştırmada pelet kalitesine etki eden bu özelliklerin değerlendirilmesinde SPSS analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
vııı ABSTRACT THE EFFECTS OF DIFFERENT TEMPERATURE LEVELS AND PARTICLE BINDERS ON PELLET QUALITY IN THE TURKEY PELLET FEED PRODUCTION ATAÇ, Cenk MSc in Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Tuluğ ÇAPÇI 2005, 123 pages In this study, the effects of different temperature levels and particle binders on pellet quality in the turkey pellet feed production are inspected. With this objective, ten different pellet feed groups, which are produced with different fat, molasses, and artificial particle binder (masterbond) ratios at 75 °C and 120 °C are used. The particle size of the mash feed and the durability, hardness, diameter and length of the pellet feed are examined. In this study, the SSPS analysis is used to evaluate these characteristics that affect the pellet quality.