Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesi koleksiyon geliştirme politikası üzerine bir araştırma
- Tez No: 16959
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ÇAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Üniversite kütüphaneleri, üniversitelerin eğitim ve araştırma politikasına uygun her türlü bilimsel materyali seçmek, sağlamak, düzenlemek ve en iyi şekilde hizmete sunmak görevini yüklenmişlerdir. Tüm bunları gerçekleştirebilmek için üniversite kütüphaneleri amaç ve hedefleri belirlenmiş, koleksiyon geliştirme politikalarına sahip olmak zorundadırlar. Araştırmanın amacı; GÜMK örneğinde üniversite kütüphanelerimizin, böyle bir politikaya sahip olup, olmadıklarını araştırmak, eğer varsa uygulanmakta olan politikaların GÜMK'nin akademik programlarındaki gereksinimlerini ne düzeyde karşıladığını belirlemektir. Bunlar belirlenirken, koleksiyon geliştirme kavramının ne olduğu, niçin gerekli olduğu, ne gibi yararlar sağlayacağı, hangi kriterlere göre hazırlanabileceği, bu işi yürütecek kişilerin kimler olması gerektiği konularına da açıklık getirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca GÜMK kullanıcılarının, (öğrenciler ve öğretim elemanları) koleksiyon geliştirme politikası hakkında düşünce ve beklentilerini anlamak amacıyla 2 aşamalı anket uygulanmıştır. Sonuçta;“GÜMK'nin gerek kapsam, gerekse içerik itibariyle sağlıklı bir koleksiyon geliştirme politikasına sahip olmaması nedeniyle, mevcut koleksiyon akademik programlardaki gereksinimleri karşılamaktan uzaktır”hipotezi kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A University Library has the major responsibility of selecting, acquiring, organizing and utilizing various sorts of scientific materials that are suitable for the educational and research activites of its parent organization. In order to implement this, a University library needs to passess a collection development policy that is based on clearly defined aims and purposes. This study aims to enlighten in the example of GUMK whether the Turkish Universities have the policy as such. If they have, then to analyze the extent of this policy meeting the needs of academic programmes while studying this, it will also try to throw lights on the questions of what is meaning of collection development? Why is it required? What are its benefits? How should it be prepared? and who should prepare it? etc. In response to those questions this study has also undertaken the application of two-phased questionaires to the users of GUMK in order to identify their expectaitons and opinions on the existing collection development policy. As the result of this study, the following hypothesis has been proved.“The existing collection of GUMK fails to meet to needs of academic programmes. This is largely due to the lock of a sound and clearly defined collection development policy.”