OLED üretim ve denemelerinde yararlanılacak küçük ölçekli bir ince film laboratuarı donanımının hazırlanması
Preparation of a small scale thin film laboratory equipment for OLED production and testing
- Tez No: 169624
- Danışmanlar: PROF. DR. SIDDIK İÇLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Organik malzemeler kullanılarak üretilen elektroışıl (electroluminescent) aygıtlar olan OLEDler (Organik Işık Yayan Diyot), etkileyici elektriksel karakteristikleri ve düz ekran gösterge pazarındaki potansiyel uygulamaları nedeniyle büyük ilgi görmektedirler. Bu çalışmada, deneysel amaçlı OLED üretiminde kullanılabilecek bir ince film laboratuarının temel donanım bileşenleri tartışılmakta ve bu donanım bileşenlerinden bir bölümünün üretimi kapsanmaktadır. Organik güneş pili ve organik alan etkili transistor (OFET) üretim ve denemelerinde de yararlanılabilecek olan ince film laboratuarında kullanılacak olan daldırma kaplama ve güneş simülâtörü cihazların üretimleri gerçekleştirilmiştir. Bunlara ek olarak, sentezlenen ve/veya kullanılan organik malzemelerin yapı tayininde kullanılması amaçlanan 60MHzlik bir NMR cihazının, arızalı elektronik mantık kartının yeniden tasarımı ve üretimi de yapılan çalışmalar arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
OLEDs -the electroluminescent devices based on organic materials, are in the center of extensive interest due to their remarkable characteristics and potential applications to flat panel displays. In this paper, the essential instrumentation components of a thin film laboratory for experimental manufacturing of OLEDs have been discussed and production of some basic equipment has been documented. The dip coater and solar simulator devices covered in this document can also be used in manufacturing organic solar cells and organic field effect transistors which of both are of great interest currently. In addition to the machinery expressed, a missing electronic logic card for an idle NMR device -which is imminent in structural determination of used and/or synthesized organic materials- has been designed and manufactured.