Bazı hızlı dönen aktif yıldızların çok renk ışık ölçümü
Multi-colour photometry of some rapidly rotating active stars
  1. Tez No: 169625
  2. Yazar: ORKUN ÖZDARCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERDAR EVREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET BAZI HIZLI DÖNEN AKTİF YILDIZLARIN ÇOK RENK IŞIKÖLÇÜMÜ ÖZDARCAN, Orkun Yüksek Lisans Tezi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bolümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Serdar EVREN Aralık 2005, 67 Sayfa Geri tayf türü yıldızlarda dönme hızlan genelde ön tayf türü yıldızlara kıyasla daha küçüktür. Buna karşın yapılan tayfsal ve fotometrik gözlemlerde bu duruma ters düşen yıldızlar keşfedilmiştir. Bu yıldızlar, ışınım gücü sınıfı göz önüne alındığında beklenenden daha büyük dönme hızlarına sahip yıldızlardır. Geri tayf türü olmalarından dolayı yüzey konveksiyon bölgesine sahip olan bu yıldızlarda, büyük dönme hızlarının konveksiyon bölgesi ile etkileşmesi sonucu yüksek düzeyde ve karmaşık aktivite yapıları ortaya çıkar. Özellikle tek yıldızlarda gözlenen yüksek dönme hızlan ve buna bağlı olarak yüksek aktivite düzeyi ilgi çekici bir araştırma konusudur. Bu çalışmada aktif- tek-genç yıldızlar olan V889 Her ve V383 Lac'm UBVR fotometrik gözlemleri yapılmıştır. Yıldızların yüzeylerinde görülen manyetik aktivite kaynaklı ışık değişimlerinin dönemleri araştırılmıştır. V889 Her yıldızının aktivite yapısı ile ilişkili fotometrik dönem değişimi bulunurken, V383 Lac yıldızında olası bir dönem değişiminden şu an için söz etmek zordur. Fotometrik dönem değişimi araştırmalarında sağlıklı sonuçlar elde edebilmek için gözlemlerde göz önüne alınması gereken önemli noktalar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT MULTI-COLOUR PHOTOMETRY OF SOME RAPIDLY ROTATING ACTIVE STARS ÖZDARCAN, Orkun Msc In Astronomy Snperviser: Prof. Dr. Serdar EVREN December 2005, 67 Pages In late type stars, rotational velocities are generally slower than earlier type stars. However, there are some stars which were discovered by spectroscopic and photometric observations, behave in a contrary manner to this situation. If their luminosity classes are considered, it is seen that these stars have higher rotational rates than expected. They also have surface convection zones because of their late spectral types and as a result of interaction between convective envelopes and higher rotational rates, complex and higher level of magnetic activities are seen. Higher rotational rates and higher level of magnetic activities are interesting research areas, especially in single stars. In this thesis, UBVR photoelectric photometry of young active single stars V889 Her and V383 Lac were given. Periods of light variations on stars' surfaces caused by magnetic activity were investigated. For V889 Her, photometric period variation related to the activity structure were found, but it is hard to say a probable period variation for V383 Lac. Critical points, which should be taken into consideration in observations for getting better results in photometric period variation are discussed.