Resimde anlam yaratma ve kurgu ilişkisi
  1. Tez No: 16963
  2. Yazar: İHSAN AKŞEHİRLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. HASAN PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 20
Özet
İÜ ÖZET Sanat tarihine bakıldığında: her sanatçının, resmini oluşturma surecinde anlatmak istediği konuya en uygun tasarımı bulmaya çalıştığı, düşüncelerini biçimlendirirken anlamı en çarpıcı şekilde ortaya koyacak düzenlemeler aradığı görülür. Gerek geleneksel, gerekse modern resim, resmin bîr elemanı olarak kurgudan kendi amaç ve olanakları doğrultusunda yararlanmıştır. Klasik kompozisyonlarda bütünü oluşturan elemanların ifadeyi ve içeriği destekleyecek şekilde düzenlenmesiyle ortaya çıkan kurgu, Modern Sanatın özgür anlatım ortamında, yenilikçi dil arayışlarının da bir uzantısı olarak değişik boyutlar kazanmıştır. özellikle 1920'lerle gelişen Dada ve Sürrealizm gibi akımlar, resimde zaman-mekan kavramını değiştirmiş, kurgu; gerçeği düşlerde arayan fantastik sanatçılara yeni anlatım olanakları yaratmıştır. Ben de resimlerimi oluştururken - zihnimde be lirişinden, bitimine kadar her aşamada - anlatımı çarpıcı bir tasarımla vermeye yönelik kaygılar taşıyorum. Bu kaygılarım bir üslup arayışıyla bağlantılı olarak farklı boyutlarda araştırma ve denemeleri de beraberinde getiriyor. Bu araştırma ve irdeleme çabaları, gelecekteki kişilik birikimime temel oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT In looking at the History of art : we can see that each artisan try to find the best representation of his art at the duration of forming his art style and searching for regulations in forming his opinions by putting them in a striking way. In Both traditional modern art, They were benefited from fiction, being an element of art, for their own goals and opportunities. In classical composition, the fiction that appears for the purpose of supporting the expression and content of the elements comprising the whole has now gained different dimension as an extension of searching for innovative language in the medium of free expression of modern art. Especially the trends that have developed in 1920' s, has changed the time-space concept and the fiction had found new ways to express itself at the fantastic artisans who are searching reality within the dreams. I myself, in the process of forming my pictures from their imagination in my mind to their final works. I carry worries to yield the expression by a striking representation. These worries, combined by a search for style, bring with itself observation and experience in different dimensions.