Seramik yüzeylerde sırların boyutluluğu
- Tez No: 16962
- Danışmanlar: DOÇ. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
ÖZET Seramik Yüzeylerde Sırların Boyutluluğu“ konusunun ele alınışında, yeni bir sırlama yöntemiyle yüzeye yeni görünümler kazandırmak amaçlanmıştır. Bunu için önce, sırlama tekniğinin belirlenmesi çalışmaları yapılmıştır.Bu tekniklerden bir »tanesini yaygın kullanımı olan püskürterek sırlama oluşturmuştur. İkincisini, tozlama yöntemine benzeyen, ama onun kurallarına uymayan, daha kontrollü ve sanatçıların duygularını aktarmasına yarayabilecek bir sırlama türü, sır tabakalarıyla sırlama oluşturmuş ve geliştirilmiştir. Bunun. olusumu için çeşitli uygulama şekilleri araştırılmıştır.Oluşturulan sır tabakaları çeşitli organik yapıştırıcılarla farklı derecelerde denenmiştir. En sonunda, CMC çözeltisi kullanılmaya karar verilmiştir. Teknik ( hazırlama ve uygulama) belirlendikten sonra sıra, yüzeyinde yapay dokusu olan bir sanat sırının belirlenmesine gelmiştir.Sonunda çalışma konusu olarak, ”Ayrışma Sırları"nda karar kılınmıştır. Çeşitli ayrışma sırları oluşturuldu. içlerinden alkalili, Borlu ve Kalaylı bir sır olan 22 S seçilmiştir.11 Farklı sürelerde öğütülen 22 S, negatif ve pozitif modüller ve karolar üzerine farklı kalınlıklarda uygulanmış, farklı renklendirildikten sonra, farklı derecelerde pişirilmiş ve aynı hızda soğutulmuştur. Renklendiricilerde kullanılan CMC'nin yüzeyin yüzeyinin oluşumuna etkisi görülerek araştırma konusuna dahil edilmiştir. Uygulamaların hepsinin sonunda, çesitli sır hataları oluşturulmuştur.Oluşturlan teknikle ve oksitlerin CMC çözeltisi ile hazırlanmasıyla bu hatalar tekrarlanabiliriiğini korumuştur. Böylece elde edilen tüm veriler, sanat seramiklerinde, farklı ayrışma sırları kullanılarak dokuz seramik formda uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Choosing the subject“Variations of Glazes on Ceramic Surfaces”, provision of new aspects to ceramic surfaces was aimed by using a new glazing technique. For this purpose, determination of the glazing method studiecT first. One of the methods was spraying which is widely used. Second one was similar to powdering method, but its rules were not fallowed.lt was easier to control and capable of expressing the feelings of the artist. This was glazing by using glaze plates. Thus, this technique was developed. To realize this technique different ways of application were investigated.Glaze plates, produced using various binders were tried at different temperatues Consequential ly, CMC was choosen,as a Binder. t After, the technical preparation and application being determined, next step was to select of an art glaze, which is the artificial texture of the surface. Thus, segrageted glazes was selected as the subject of the research. A variety of segregated (flocken) glazes was prepared.Among them 22 S, containing alkali, bor and tin, was selected.İV 22 S, ground at different periods, were applied on negative and positive modules and small tiles in different thickneses. After being colored by various colorants pieces were fired at different temperatures, but cooled at the same rate. The effect of CMC, used for colorants, on the formation of the. glaze surface, was noticed and thus,it was included to the research. As a result of the applications, many glaze defects were exposed. By the technique developed.and the preperation of the oxide solutions with CMC, it become possible to repeat the same defects. Finally, all the results obtained,appl ied on nine ceramic forms, using different segregated glazes.