Çağımız sanatında yeniyi arama süreçleri sorunsalına deneysel bir yaklaşım
- Tez No: 16964
- Danışmanlar: DOÇ. M. ZAHİT BÜYÜKİŞLİYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Sanat tarihinde akımların düzgün bir biçimde birbirlerini izlemediklerini söyleyen Gombrich (1986 : 284)'e göre“birbirinden çok farklı biçemler aynı tarihsel dönemde etkin olmuşlardır.”Bu saptama, aynı tarihsel anda“yeni”nitelemesinin birbirinden çok farklı yönelişler için kullanıldığını gösterir. Bu çalışmada, günümüz sanatının bu yandan gelenekle ilişkilerini gözden geçirdiği, diğer yandan kendisini geleceğe taşıyacak yeni gelenekler ortaya koymaya çalıştığı yeniyi arama süreçlerinden yararlanıldı. Buradan elde edilen çıkarımlar figür, renk, malzeme, zaman ve mekan öğeleri çerçevesinde tartışıldı. Tez konusu olan proje bu tartışma öğelerini göstermeyi amaçlayarak oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY According to Gombrich (1986 : 284), who believes trends in art history dosen't follow each other in order,“different styles have been effective in the same period.”This fact shows that the concept“new”has been used in different tendencies in the same period. In this study, examination of the periods, which deals with the relation between today's art and traditions and searches for the new by looking for new tradi tions to follow the future, have been useful. The interences from this study have been discussed along with the elements as figure of a human body, color, material, time and space. The project which is the subject of this thesis has been formed in order to point out these elements.