Kuzey Ege ve Marmara bölgesinde lüfer (Pomatomus saltatrix L. 1766) balığı avcılığı ve bazı populasyon özellikleri üzerine araştırmalar
Investigations on bluefish fishery and some population characteristics of bluefish (Pomatomus saltatrix L. 1766) in the Northern Aegean and the Marmara regions
  1. Tez No: 169657
  2. Yazar: TEVFİK CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HOŞSUCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Kuzey Ege ve Marmara Bölgesi'nde Lüfer Balığı (Pomatomus saltatrix L. 1766) Avcılığı ve Bazı Populasyon Özellikleri Üzerine Araştırmalar CEYHAN, Tevfik Doktora Tezi, Su Ürünleri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hikmet HOŞSUCU Nisan 2005, 107 Sayfa Lüfer balıklan, Pomatomus saltatrix, tüm dünyadaki ılıman ve sıcak sularda ve genel olarak kıtasal kenar üzerinde bulunmaktadır. Bu çalışma kapsamında, Kuzey Ege, Batı Karadeniz ve Marmara Denizi'nde 3 1 adet balıkçılık merkezinde çalışılarak lüfer avcılığı yapan teknelerin özellikleri ile av araçlarının teknik planlan çıkarılmıştır. Balık örneklemesi, Eylül 2003 ile Eylül 2004 tarihleri arasında aylık olarak gerçekleştirilmiştir. 2817 adet lüfer balığı ortalama olarak 16,86 ± 0,01 cm boy ile 74,39 ± 1,5 lg ağırlığındadır. Von Bertalanffy büyüme parametreleri toplam bireylerde L?=51,0 cm, k= 0,228 ve to=-l,26 olarak bulunmuştur. İlk cinsel olgunluğa ulaşma yaşı 2, ilk cinsel olgunluğa ulaşma boyu 25,4 cm olarak bulunmuştur. Anahtar sözcükler :Lüfer, Pomatomus saltatrix, Av araçları, Populasyon parametreleri
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Investigations on Bluefish Fishery and Some Population Characteristics of Bluefish (Pomatomus saltatrix) in the Northern Aegean and the Marmara Regions CEYHAN, Tevfik Ph.D. Faculty of Fisheries Supervisor: Prof. Dr. Hikmet HOŞSUCU April 2005, 107 Pages Bluefish, Pomatomus saltatrix, occur in temperate and warm temperate zones throught world and are generally found in continental shelf waters. This study carried out in 31 fishing center in Northern Aegean, South-western Black Sea, and the Marmara Sea. It was determined the technical characterictics of fishing vessels and also drawn the technical characteristics of fishing gears used in bluefish fishery. Fish samplings were materialized monthly from September 2003 to September 2004. Mean length and total weight of 2817 specimens were 16,86 ± 0,01 cm and 74,39 ± 1,5 lg, respectively. Von Bertalanffy growth parameters for both sexes were L?=51,0 cm, K= 0,228 ve to=-l,26. The age at first maturity was 2 and first maturity length was 25,4 cm for females. Key Words :Bluefish, Pomatomus saltatrix, Fishing gears, Population parameters