Kentsel çevre tasarımında doğal yapılaşma ilkelerine dayalı modüler tasarım yöntemi araştırması
- Tez No: 16970
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ill ÖZET İnsanoğlu, fiziksel çevreyi biçimlendirmeye başla dığı ilk günden bu yana kendisini devamlı olarak bir ana liz ve- sentez ortamı içerisinde bulmuştur. Bu eylemler bütünü içinde oluştuğu dönemlerin toplumsal, ekonomik ve teknolojik yapısına bağlı olarak farklı özellikle içer mektedir. Başlangıçta son derece yavaş gelişen ve büyü yen fiziksel çevre toplumsal yapıya bağlı olarak günümü ze kadar artan bir hız grafiği çizerek gelmiştir. Doğal. olarak da artan gereksinimler her alanda olduğu gibi ya pay çevreye de yansıyarak seri ve toplu üretime zorla mıştır. Oluşan tüm birikimler ise sonraki aşamalar için bir yöntem biçimine dönüştürülmüştür. Ancak değişen ve gelişen koşulların gerisinde kalan tasarım yöntemleri devamlı olarak yenilerini aramaya zorlamış ancak bugüne değin yeterli bir sonuca ulaşılamamıştır. Bu tez kapsamında insan çevre ilişkileri tarihsel süreç içerisinde ele alınarak, Çevre ve Kentsel çevre kavramları, bunları biçimlendiren modüler tasarım yön temleri, bu bağlamda oluşan kentsel tasarım kavramı ve modelleri ile birlikte irdelenmiştir. Genelde tanımlan maya çalışılan, tasarım sorunları ve nedenleri ile bun lara çözüm getirebilecek gelişmeye ve değişmeye olanak tanıyan evrensel bir tasarım modeli ve buna veri olabi lecek doğal yapılaşma ilkeleridir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From the beginnigs human being found themselves in an analysis and syntesis environments to give shape in own territory. All these actions in the whole point out. i. different characteristics according to periods that comprised social economic, and thecnological structures. Physical environment that growing and developing slowly in the beginning shows an accelerated development parallel to social growth. As a result. of this naturally increasing in needs which are reflected to built environment like other sectors that is strength mass and rapid production. Hence, accumulation of means of production have been transformed to the some methodologies thorough the time, However, design methodologies that is being old as a result of evolution of living conditions are strengthed to seacrh a new approach yet couldn't accieved a solution. Within the context of these thesis discussed relation human and environment is examined within the historical perspective so environment and urban environment and modular design methodology with in examples wich give shape them and with urban design concepts and models under this issue. Finally have been try to claimed an universal and dynamic design methodology and seacrhed natural structuring which could be input for this proposal to solve design problems.