Kayseri civarındaki bazı kaplıcalarda radyoizotop tayini
Determination of radioisotopes in some thermal springs in Kayseri region
- Tez No: 169772
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YILMAZ DAĞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
III KAYSERİ CİVARINDAKİ BAZI KAPLICALARDA RADYOİZOTOP TAYİNİ ÖZET Bu çalışmada elle taşınabilir bir Nal (Tl) dedektörlü sayma sistemi kullanılarak Kayseri'deki Bayramhacı ve Çiftgöz kaplıcalarının sularında radyoizotop tayini yapıldı. Ölçme sistemi önce laboratuar ortamında denendi. 1 ju Ci'den büyük 5 pı Ci'den küçük bir aktiviteye sahip olan Cs test kaynağı ile sistemin kalibrasyonu yapıldıktan sonra laboratuar ortamında 60Co ve 137Cs test kaynaklan kullanılarak ölçüler alındı. Origin 7.0 yazılım programı kullanılarak her iki radyoizotop için enerji sayım grafikleri çizildi ve izotop analizi yapıldı. Çizilen grafiklerden iki radyoizotop için de karakteristik pik enerjileri tespit edildi ve teorik olarak bilinen değerlerle karşılaştırıldı. İzotop analizinde de sistemin Ğ0Co ve 137Cs radyoizotoplarım belirlediği gözlemlendi. Daha sonra ilgili kaplıcaların havuzlarında su ile dedektörün direk teması sağlanarak her kaplıca için farklı zaman aralıklarında farklı sayıda ölçümler alındı. Sistem tarafından dosyalar halinde kayıt edilen bu ölçümler, sistem programının yüklü olduğu bir bilgisayar ile bağlantı sağlanarak analiz edildi. Bayramhacı kaplıcasında, farklı zaman aralıklarında alınan dört ölçümün her biri için radyoizotop analizi yapıldı. Bu analiz sonucu; 7Be, 54Mn, 58Co, 91Sr, I13Sn, 126I, 136Cs izotopları dört kez, 40K, 89Rb, 13II, 138Cs, 65Nİ, 82Br, 96Nb, 96Tc, 109Cd, 232Th, 234mPa izotopları üç kez, 69raZn ve 241Am İzotopları iki kez ve 42K, 56Mn, 87Kr, 105Rh, 94Nb, 103Ru, 134I, 211Pb, 51Cr izotopları bir kez tespit edildi. Aynı şekilde, Çiftgöz kaplıcasında alman üç ölçüm için yapılan izotop analizinde ise; 51Cr, 54Mn, 56Mn, 58Co, 105Rh,,34I, 136Cs izotopları üç kez, 232Th izotopu iki kez, 42K, 140La, 57Co, 7Be, 22Na izotopları ise bir kez tespit edildi. Sonuç olarak, her bir kaplıcadaki ölçümlerde tekrarlanan radyoizotopların kesin olarak mevcut olduğu, bir kez gözlenen radyoizotopların ise muhtemelen mevcut olabileceği sonucuna varılmıştır. Ayrıca bu iki kaplıcadan alman her bir ölçüm için de Origin 7.0 kullanılarak enerjiye karşı sayım grafikleri çizilmiştir. Anahtar Kelimeler : Radyoizotop, Sintilasyon Dedektörü, Termal Kaplıcalar, İzotop Analizi, Nal Dedektörü
Özet (Çeviri)
IV DETERMINATION OF RADIOISOTOPES IN SOME THERMAL SPRINGS IN KAYSERİ REGION ABSTRACT In this study, the determination of radioisotopes was made by using a portable counting system with a Nal (TI) detector in Bayramhaci and Çiftgöz thermal springs waters. The measuring system has been checked firstly in laboratory conditions. After calibrating the measuring system by using a 137Cs test source with movement activity ranging from 1 jj, Ci to 5 n Ci, the measurements were performed with 60Co and 137Cs test sources in laboratory conditions. The energy-counting diagrams were drawn for both radioisotopes by using Origin 7.0 graph program and isotope analysis was carried out. The characteristic peak energies were determined from graphs for both radioisotopes and results were compared with theoretical values. It was observed that the system deterrnines 60Co and 137Cs radioisotopes. Then, the measurements were carried out at different time intervals by providing a direct contact between the water and the detector in these thermal springs. These measurements, which were recorded as a file format by the system, were analyzed by linking with computer, which has a system program. In Bayramhaci thermal spring the radioisotope analysis was carried out for each of four measurements, which was taken at different time intervals. As a result of this analysis; the radioisotopes 7Be,54Mn,58Co,91Sr,113Sn,126I,136Cs four times, the radioisotopes 40K, 89Rb5131I,138Cs,65Ni,82Br,96Nb,96Tc,109Cd,232Th,234mPa three times, the radioisotopes 69mZn and 241Am two times and 42K,56Mn,87Kr,105Rh,94Nb,103Ru,134I,211Pb,51Cr radioisotopes one times were observed on these four measurements. In the same way, in the analysis of three measurements taken from Çiftgöz thermal spring; the radioisotopes 51Cr,54Mn,56Mn,58Co,105Rh,134I,136Cs three times, the radioisotope 232Th two times and 42K,I40La,57Co,7Be,22Na radioisotopes one times were observed. In conclusion, it was concluded that the radioisotopes are exist if they were observed more than ones and the radioisotopes are probably exist if they were observed just one times. Furthermore energy versus counting graph was drawn for each measurement taken both thermal springs by using Origin 7.0. Keywords : Radioisotopes, Scintillation Detector, Thermal Springs, Analysis of Radioisotopes, Nal Dedector