Antalya yöresi kıl keçilerinde genetik polimorfizmin RAPD-PCR yöntemi ile belirlenmesi
The determination of genetic polymorphism in Antalya region hair goat by RAPD-PCR
  1. Tez No: 169787
  2. Yazar: EMİNE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SONER BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET ANTALYA YÖRESİ KIL KEÇİLERİNDE GENETİK POLİMORFİZMİN RAPD-PCR YÖNTEMİ İLE BELİRLENMESİ Emine ŞAHİN Yüksek Lisans Tezi, Zootekni Bolümü Danışman: Yrd. Doç. Dr. M. Soner BALCIOĞLU Nisan 2005, 48 sayfa Bu çalışmada amaç, RAPD-PCR yöntemi kullanarak Antalya yöresi kıl keçileri arasındaki genetik polimorfizmi belirlemektir. RAPD-PCR, Antalya bölgesinden 7 dişi ve 7 erkek Kıl keçisi için toplam 20 farklı primer kullanılarak çalıştırılmıştır. Bütün RAPD primerleri 100-600 bç aralığında belirlenmiştir. RAPD-PCR kullanarak Opp08 primeri ile toplam 121 DNA fragmenti elde edilirken, Opp03 primeri ile 29 DNA bandı elde edilmiştir. Tüm primerlerin kullanılmasıyla toplam 1363 bant değerlendirilmiştir. Toplam 153 bandın 142'si polimorfik bulunmuştur. Genetik benzerlik (bant paylaşım frekansı, Fxy) oranı ve genetik uzaklık sırasıyla 0,6464 ve 0,3536 olarak bulunmuştur. Ortalama heterozigotluk oranı 0,3 691 ±0,1 472 olarak tahmin edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kıl keçisi, polimorfizm, RAPD-PCR JÜRİ: Yrd.Doç. Dr. M. Soner BALCIOĞLU Prof. Dr. İ. Zafer ARIK Doç. Dr. Hüseyin BASIM
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE DETERMINATION OF GENETIC POL YMORPfflSM IN ANTALYA REGION HAIR GOAT BY RAPD-PCR Emine ŞAHİN M.S. in the Department of Animal Science Adviser: Assist. Prof. Dr. M. Soner BALCIO?LU Nisan 2005, 48 page The main purpose of this research is to determine genetic polymorphism among Hair goats in Antalya province by RAPD-PCR. RAPD-PCR was employed by using total 20 different primers for 7 male and 7 female hair goats from Antalya province. All the RAPD fragments determined were 100-600 bp in size. The RAPD-PCR using primer Opp08 resulted in 121 DNA fragments. On the other hand, the RAPD-PCR using primer Opp03 resulted in 29 DNA fragments. Total 1363 DNA bands were evaluated. One hundred fourty two bands of the total one hundred fifty three bands were polymorphic. Genetic similarity (Band Sharing Frequency, Fxy ) and genetic distance were 0,6464 and 0,3536, respectively. The expected heterozygosity was estimated as 0,3691+0,1472. KEY WORDS: Hair goat, polymorphism, RAPD-PCR COMMITTEE: Assist. Prof. Dr. M. Soner BALCIO?LU Prof. Dr. İ. Zafer ARIK Assoc. Prof. Dr. Hüseyin BASIM