Kanalizasyon sistemi bulunmayan bir yerleşim bölgesinde yeraltı suyu kirlenmesi: Örnek çalışma Antalya Liman Mahallesi
The impacts of septic tanks on ground water quality: Case study of Liman Region in Antalya
  1. Tez No: 169788
  2. Yazar: TUĞBA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HABİB MUHAMMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET KANALİZASYON SİSTEMİ BULUNMAYAN BİR YERLEŞİM BÖLGESİNDE YERALTI SUYU KİRLENMESİ: ÖRNEK ÇALIŞMA ANTALYA LİMAN MAHALLESİ Tuğba ÖZDEN Danışman: Prof. Dr. Habib MUHAMMETOĞLU Yüksek Lisans Tezi, Çevre Mühendisliği Anabilim Dalı Aralık 2003, 203 Sayfa Türkiye'nin Akdeniz kıyısındaki en büyük turizm kentlerinden biri olan Antalya ilinde, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 1996 yılında başlatılan“Antalya Su Temini ve Atıksu Projesi”nin, yeraltı suyu seviyesinin çok sığ olduğu Konyaaltı- Liman Mahallesi bölgesini de içine alan batı kesimi çalışmaları 2002 yılında tamamlanmıştır. Ancak arazi çalışmalarının bitirildiği 2003 yılı itibariyle, son yıllarda yoğun bir kentleşme ile karşı karşıya kalan bölgedeki ev bağlantıları yapılmamıştır.“Antalya Su Temini ve Atıksu Projesi”nin tüm bölge için faaliyete geçmemesi kıyı bölgesinin geleceği açısından büyük sorun oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Konyaaltı- Liman Mahallesi fosseptik sistemlerinden olan sızıntıların yeraltı suyu kalitesi üzerindeki etkilerini belirlemektir. Tez çalışması, veri toplama açısından arazi ve laboratuar çalışmalarım kapsayan iki ana bölümden oluşmaktadır. Arazi çalışmaları kapsamında 14 ay süre ile çalışma bölgesi içinde belirlenen 8 adet istasyondan her ay örnekler alınarak sıcaklık, iletkenlik, tuzluluk ve pH parametreleri arazide ölçülmüş ve toplam azot, nitrat, nitrit, toplam fosfor, BOİ5 ve fekal koliform parametrelerine ait analizler laboratuarda gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmaları Konyaaltı-Liman Mahallesi'nin 65 hektarlık bir bölümü için yürütülmüştür. Bu saha içerisinde yapılan analiz ve ölçüm çalışmalarından elde edilen verilerin yorumlanmasını kolaylaştırmak ve bölgenin yeraltı suyu kirlenmesikonusundaki hassasiyetinin daha açık görülebilmesi amacıyla, çalışma bölgesi ile çalışma bölgesinin bulunduğu Boğaçay Ovası için azot dengesi ve su bütçesi Batı Toroslar'ın güney etekleri ve Antalya travertenleri ile çevrelenen ve güneydoğusunda Akdeniz bulunan Boğaçay alüvyon aldferinin yeraltı suyu dengesi, ova alam iki bölüme ayrılarak giren akım miktarının, çıkan akün miktarına eşit olduğu kabulüyle hazırlanmıştır. Birinci bölüm, 1973 yılı Ekim ayı rasatlarına göre çizilmiş olan yeraltı suyu eş seviye eğrilerinden 10 m kotlu eğrinin kuzeyinde kalan ova alanım, ikinci bölüm ise aym eğrinin güneyinde kalan ova alanım kapsamaktadır. Boğaçay alüvyon ovası su bütçesi hesabında giren akımı oluşturan beslenme kaynaklan; yağmur sularından süzülme yoluyla beslenme, yüzeysel akıştan süzülme yoluyla beslenme ve komşu havzalardan yeraltı suyu akışı şeklinde beslenmedir. Çıkan akımı oluşturan boşalım kaynaklan ise; kuyulardan yapılan çekimler yoluyla oluşan boşalım, kaynaklarla boşalım, evapotranspirasyon ile denize, yüzeysel su kaynaklarına ve komşu havzalara yeraltı suyu akışı şeklinde boşalım olarak kabul edilmiştir. Literatür bilgierinin değerlendirilmesi ve eldeki verilerin kullanılmasıyla kentsel alanlar için bir azot dengesi yaklaşımı geliştirilmiştir. Bu kapsamda, kentsel alanlardaki bir dönüm arazi için bir yıl içinde azot yükü hesaplaması yapılmıştır. Yerleşim bölgeleri için önemli azot kaynak ve kayıpları belirlenerek, çalışma bölgesi için bir azot dengesi hesaplanmıştır. Azot dengesi hesabı ile bir yıllık süre için bir dönüm birim alandaki fazla azot miktarı ve sızma suyundaki maksimum azot konsantrasyonu bulunmuştur. Azot kaynak ve kayıplarım hesaplamak için referans seviye olarak fosseptik sistemlerinin tabam alınmıştır. Kentsel yerleşimler için azot kaynaklan toplam nüfus ve yerleşim alam bilindiği takdirde, her yerleşim bölgesi için dönüm başına azot üretimi hesaplanabilir. Bu parametre azot dengesi içinde en önemli azot kaynağıdır. Kentsel azot dengesi için önemli azot kayıpları ise; denitrifikasyon ve uçuculuk ile azot kaybı (fosseptik çukurlarında, açık kanallarda veya taşkın halindeki kanalizasyon bacalarında gerçekleşebilir) olarak tanımlanmıştır. Uygulanan metot, yağmur suyundan sızma suyu miktarı, atıksuyun denitrifikasyon değeri ve nüfus yoğunluğu gibi parametrelerden etkilenmektedir.Çalışma bölgesinde, bir yıllık süre içinde tüm istasyonlarda yapılan örnekleme ve analiz çalışmalarından elde edilen toplam azot sonuçlarının ortalaması alınarak, yeraltı suları için yıllık ortalama toplam azot miktarı 2,8 mg N/l olarak bulunmuştur. Azot dengesi sonucunda sızma sularında hesaplanan maksimum azot konsantrasyonu ise 25 mg N/Tdir. Sızma suyundaki maksimum azot konsantrasyonu, analiz çalışmaları sonucunda çalışma bölgesindeki yeraltı sularında tespit edilen ortalama toplam azot konsantrasyonunun yaklaşık olarak 9 katıdır. İki değer arasındaki bu büyük farklılık çalışma bölgesinin yeni bir yerleşim yeri olmasıdır. Kullanılan model kirleticilerin dikey yöndeki hareketlerini göz önüne almaktadır ve yeraltı suyunun yatay yöndeki hareketinin oluşturduğu seyrelmeler ihmal edilmektedir. Kullanılan metot, yeraltı suyundaki uzun dönemli maksimum potansiyel azot konsantrasyonunun hesaplanabilmesi için uygundur. Azot dengesi oluşturulurken, azot kaynaklarını oluşturan tüm azot formlarının sızma suyu içerisinde tamamen çözündüğünü kabul edilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Yeraltı suyu kirlenmesi, Fosseptik sistemler, Nitrat kirlenmesi, Azot dengesi, Su bütçesi, Konyaaltı bölgesi JÜRÎ: Prof. Dr. Habib MUHAMMETOĞLU (Danışman) Prof. Dr. Bülent TOPKAYA Yrd. Doç. Dr. Süleyman MAZLUM uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE IMPACTS OF SEPTIC TANKS ON GROUNDWATER QUALITY: CASE STUDY OF LIMAN REGION IN ANTALYA Tuğba ÖZDEN Adviser: Prof. Dr. Habib MUHAMMETO?LU M.Sc. in Environmental Engineering December 2003, 203 Pages Antalya City, which is located on the Mediterranean coast, is one of the main tourism centers of Turkey with 640 km of coastal line. Antalya Water Supply and Sanitation Project has been initiated in 1996 by Antalya Metropolitan Municipality and the construction works have been completed in Konyaaltı Liman Region, where the groundwater level is vey shallow. Despite the intense urbanisation in recent years in this region, the house connections to the wastewater collection system have not been finalized yet. Due to the lack of a proper sanitation system, the coastal region is expected to face an environmental problem in the future. The aim of this research study is to determine the effect of septic tanks on groundwater quality in Konyaalti-Liman Region. The measurement and sampling part of the study basically comprises two main sections which can be entitled as“Field Study”and“Laboratory Study”. In the field study, monthly samples were collected from 8 sampling stations within the study area for 14 months in order to determine temperature, conductivity, salinity and pH. The analyses of total nitrogen, nitrate, nitrite, total phosphorous, biochemical oxygen demand for 5 days (BOD5) and fecal coliforms were carried out in the laboratory. The study has been realized for an area of 65 hectares within Konyaalti-Liman Region. In order to evaluate the pollution potential of the groundwater and the results of field and laboratory studies, a water budget has been calculated for Boğaçay Plainwhich covets the study area. Additionally, a nitrogen balance has been developed for the study area which has the characteristics of a residential region. The groundwater budget of Boğaçay Alluvium aquifer has been determined for the region surrounded by the southern skirts of West Taurus Mountains, Antalya travertine area and the Mediterranean Sea on the southeast of the region. For the water budget analyses, the plain area has been divided into two sections and the total inflow has been assumed to be equal to the total outflow. The first section has been defined as the plain area on the north side of 10 m isocontour lines of groundwater level, where the second section lies on the south of the same isocontour line towards the Mediterranean Sea. The dividing isocontour line of groundwater level has been obtained from the measurements of State Hydraulic Works in 1973. The inflow sources for the water budget of Boğaçay alluvium plain are; infiltration from rain water, infiltration from surface water and the groundwater flow from the surrounding catchment areas. The outflow sources are described as; water uptake from the wells, the outflow from springs, the outflow to sea, surface waters and the surrounding catchment areas from evapotranspiration. A nitrogen balance has been developed for a residential area based on the knowledge from the literature and me results obtained from the measurement and sampling studies. The nitrogen balance has been determined for a unit area of 1000 m2 based on the important nitrogen sources and sinks. The averaging period is taken as one year and the amount of nitrogen excess and the maximum potential nitrogen concentration in leachate have been calculated. The reference level for the nitrogen balance has been defined as the bottom of the septic tanks. The nitrogen sources for residential areas can be calculated for the unit area of 1000 m2 based on population and surface area of the region. This is the main nitrogen input among all nitrogen sources in residential areas. The main nitrogen sinks in nitrogen balance of residential areas are denitrification and volatilization which can occur in septic tanks, open channels and by overlapping of manholes.Within the study area, the average value of total nitrogen in groundwater obtained from the results of analyses from all stations is 2.8 mg N/1 whereas the maximum potential nitrogen concentration in leachate is calculated as 25 mg N/1. The maximum potential nitrogen concentration in leachate exceeds the average nitrogen concentration value by 9 times. The difference in these two values can be explained by the assumptions of the nitrogen balance approach. Moreover, the study area is recently inhabited. First of all, the used model assume only vertical movement of pollutants. No dilution from the lateral movement of groundwater is considered. However, the used method is suitable to calculate the maximum long term potential nitrogen concentration in the groundwater. In nitrogen balance approach, all the nitrogen sources have been assumed to dissolve in groundwater which may not happen in real. KEY WORDS: Groundwater pollution, Septic systems, Nitrate pollution, Nitrogen balance, Water budget, Konyaalti region COMMITTEE : Prof. Dr. Habib MUHAMMETO?LU (Adviser) Prof. Dr. Bülent TOPKAYA Assoc. Prof. Dr. Süleyman MAZLUM