Anterastes (Orthoptera, Tettin goniidea) cinsi babadaghi tür grubunun 16S rDNA filogenisi, filocoğrafyası ve tür hipotezlerinin moleküler ve davranışsal verilerle sınanması
Phylogeny, phylogeography and testing the species hypothesis with molecular and ethological data in the babadaghi species group of genus Anterastes (Orthoptera, Tettigoniidae)
- Tez No: 169809
- Danışmanlar: PROF.DR. BATTAL ÇIPLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET ANTERASTES (ORTHOPTERA, TETTIGONIIDAE) CİNSİ BABADAGHI TÜR GRUBUNUN 16S rDNA FİLOGENİSİ, FİLOCOĞRAFYASI VE TÜR HİPOTEZLERİNİN MOLEKÜLER VE DAVRANIŞSAL VERİLERLE SINANMASI Mehmet Sait TAYLAN Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Battal ÇIPLAK Temmuz 2005, 34 sayfa Anterastes cinsine ait babadaghi tür grubunun 16S rDNA geni sekansı ve erkek çağrı sesleri çalışıldı. Erkek çağrı sesini tanımlayıcı özellikler olarak kelime (echeme) sûresi, kelime başına hece sayısı, toplam hece süresi (syllable), açılış yan-hecesi süresi ve kapanış yan-hecesi süreleri çalışıldı. Çalışılan babadaghi grubunun 3 türü en yalan akraba tür olduğu savunulan Anterastes nigef den kelime süresi, kelimedeki hece sayısı, hece süresi, açılış yan-hecesi süresi ve kapanış yan-hecesi süresi bakımından farklıdırlar. Anterastes babadaghi türü kelime süresi ve kelimedeki hece sayısı bakımından grubun diğer iki türünden farklılık gösterirken, uçarı ve A. turcicus türleri kapanış yan-hecesi bakımından farklıdırlar. Ses verilerinin işaret ettiği türler arası evrimsel ilişki A. niger + {A. babadaghi + {A. ucari +A. turcicus)) şeklindedir. Her bir türü temsilen seçilen örnekler bazında 16S rDNA geni sekansı çıkartıldı. Yaklaşık 530 baz çiftine sahip olan bu genin 301 bazlık kısmı birer karakter olarak kabul edilerek bir karakter matrisi oluşturuldu. Karakter matrisi PAUP (Phylogenetic Analysis Using Parsimony) programının 'maksimum parsimoni' ve 'neighbour joining'algoritmaları kullanılarak analiz edildi. Her iki analiz prosedürü aynı gen ağacı ile sonuçlandı: A. niger + A. turcicus + (A. babadaghi + A. ucarî)). Ayrıca, populasyonun çalışılan gen bakımından oldukça yüksek bir genetik çeşitliliğe sahip olduğunu gösterdi. Hem ses verileri hem de DNA dizi verileri morfoloji bazında tanımlanan türlerin ayrı birer birim olduğunu destekledi. Ancak ses ve DNA dizi verileri farklı filogenetik ilişkilere işaret etti. Ses ve DNA dizi verilerinin farklı evrimsel öykülere işaret etmesi filocoğrafik olarak ikili hipotezler öngörmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Anterastes, babadaghi tür grubu, 16S rDNA, Filogeni, Türleşme JÜRİ Prof. Dr. Battal ÇIPLAK (Danışman) Prof. Dr. Mehmet ÖZ Doç. Dr. Fehmi GÜREL ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PHYLOGENY, PHYLOGEOGRAPHY AND TESTING THE SPECIES HYPOTHESIS WITH MOLECULAR AND ETHOLOGICAL DATA IN THE BABADAGHI SPECIES GROUP OF GENUS ANTERASTES (ORTHOPTERA, TETTIGOMTDAE) Mehmet Sait TAYLAN M.Sc. in Biology Adviser: Prof. Dr. Battal ÇffLAK June 2005, 34 Pages Male calling song and 16S rDNA sequence were studied in the babadaghi species group of Anterastes. Echeme duration, syllable number per echeme, syllable duration, opening hemi-syllable duration and closing hemi-syllable duration of male calling song for each species were measured. The babadaghi group differs from its most close relative A. niger in respect to all song characteristic. Anterastes babadaghi differs from other two member of the group by echeme duration, syllable number per echeme, syllable duration, opening hemisyllable duration and closing hemisyllable duration. A. ucari and A. turcicus differs from each other by the closing hemisyllable duration. On the basis of song characteristics, phylogenetic relationships between babadaghi-group species and A. niger seems to be A.niger + (A. babadaghi + (A. ucari + A. turcicus)). 16S rDNA sequenced from represantative specimens of each species. Total of 301 of 530 bp from ecah sample were used in phylogenetic reconstruction. Data matrix was analysed using 'maksimum parsimony' and 'neigbour joining' algoritms in PAUP (Phylogenetic Analysis Using Parsimony). Both analyses were resulted in the same tree in respect to phylogenetic relationships between species A. niger + A. turcicus + (A. babadaghi + A. ucari)). It was observed that there is a considerable haplotype diversity within each species. mBoth of song data and genetic data supported morphospecies. But, song data and DNA data suggested different evolutionary scenerio. Thus, phylogeographic suggestions for the genus and the species group seem to be equivocal. KEY WORDS: Anterastes, babadaghi species groups, 16S rDNA, Phylogeny, Speciation. COMMITTEE: Prof. Dr. Battal ÇIPLAK (Adviser) Prof. Dr. Mehmet ÖZ Doç. Dr. Fehmi GÜREL iv