İzmir ilinde bulunan Tettigonidae ( Orthoptera ) familyası türleri üzerinde sistematik araştırmalar
  1. Tez No: 27893
  2. Yazar: EMRULLAH TAZEGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
ÖZET 1990-1993 Yıllarında yürütülen bu çalışmayla İzmir ilinde bulunan Tet- tigoniidae familyasına bağlı türler ile bunların yayılışları ve üzerinden toplan dığı bitkilerin saptanması hedeflenmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmalar doğa ve laboratuvar çalışmaları olmak üzere 2 bölümde gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda belirlenen tüm türlere ait materyal doğadan toplanmıştır. Ayrıca çalışma alanından daha önceden toplanan ve müzelerde korunan konuyla ilgili örnekler de incelenerek değerlendirilmiştir. İncelenen materyalin % 94,55 (1300 adet)'i doğadan toplanmış ve % 5,^5 (75 adet)'i ise müzelere ait örneklerdir. Tür teşhisleri genellikle karakteristik özellik taşıyan erkek genital organların dan yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda 6 altfamilya ve 20 cinse bağlı toplam 40 tür saptanmıştır. Bunlar: Callimenus macrogaster (Lef.), Phaneroptera nana nana Fieber, Tylopsis lilii folia Fab., Acrometopa servillei Br.-W., A. syriaca Br.-W., Poecilimon pergamicus Br.-W., P. unispinosus Br.-W., P. ledereri Br.-W., P. amissus Br.-W.., P. izmirensis Rme., P. hamatus Br.-W., P. pul- cher Br.-W., P. sanctipauli Br.-W., Isophya rectipennis Br.-W., I. straubei Fieber, Psorodonotus anatolicus Karabağ, Decticus mithati Rme., D. verruci- vorus L., D. albifrons (Fabr.), Bucephaloptera bucephala Br.-W., Sepiana sepium (Yersin), Platycleis (Platycleis) grisea (Fab.), P. (P.) intermedia (Serville), P. (P.) escalerai Bolivar, P. (P.) affinis Fieber, P. (Incertana) incerta Br.-W., P. (Tessellana) sporadarum (Werner), P. (T.) vittata (Charp.), Eupholidoptera prasina Br.-W., E. smyrnensis Br.-W., Parapholidoptera castaneoviridis Br.-W., Drymadusa limbata limbata Br.-W., Anadolua burri Karabağ, A. schwarzi Rme., Rhacocleis turcicus Uvarov, Anterastes serbicus Br.-W., Tettigonia viridissima L., Conocephalus discolor Thunberg, Saga natoliae Serville, S. puella Werner'dir. Bunlardan Platycleis (Tessellana) sporadarum Türkiye faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Ayrıca Anadolua burri, Anterastes serbicus ve Psorodonotus ana tolicus türlerinin izmir ilinde bulunduğu ilk kez bu çalışmayla ortaya konulmuş tur. Literatürde İzmir ilinde bulunduğu belirtilen Bradyporus dilatatus (Stal), Leptophyes albovittata (Kollar), Anadolua davisi Karabağ, Anterastes anatolicus Uvarov, Gampsocleis recticauda Werner, Metrioptera (Roeseliana) bispina (Boli var), Pholidoptera femorata (Fieber), Platycleis (Montana) schereri Werner,-207- P. (Tessellana) nigrosignata (Costa), Rhacocleis anatolica Werner, Sporadiana brevipes (Uvarov), Tettigonia caudata Charpentier türleri çalışma sonucunda bulunamamıştır. Bu türler“İzmir Faunasına Hatalı Olarak Dahil Edilen veya İzmir'de Bulunması Şüpheli Olan Türler”başlığı altında teker teker incelenerek gerekli bilgiler verilmiştir. Çalışma sonucu saptanan 40 tür ve şüpheli olarak değerlendirilen 12 türden oluşan toplam 52 türün incelendiği bu araştırmada, belirlenen takson- ların bağlı bulunduğu altfamilya, cins ve türlerin teşhis anahtarları verilmiştir. Ayrıca saptanan her türün sinonim, karakteristik özellikleri, taksonomik şekil leri, dağılışı ve örneklerin üzerinden toplandığı bitkilerle ilgili bilgiler verilmiş ve bunlar mevcut literatürle tartışılmıştır. Çalışma sonunda saptanan birey sayısı bakımından Poecilimon unispi- nosus, P. sanctipauli, P. pulcher ve Tylopsis liliifolia türleri İzmir'deki en yay gın türler olarak belirlenmiştir. Bunlardan özellikle Poecilimon sanctipauli, P. unispinosus ve P. pulcher türleri son yıllarda meydana getirdiği ekonomik zarar nedeniyle üzerinde durulması gereken önemde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SYSTEMATICAL STUDIES ON THE SPECIES OF TETTIGONIIDAE (ORTHOPTERA) FAMILY IN IZMIR (TURKEY) This study carried out through 1990-1993 was aimed to determine the species of Tettigoniidae family occuring in İzmir district, their host plants and distributions. The research was realized both in the field and laboratory con ditions. The material for all the species determined by this study was collec ted from fields In addition, the related samples previously collected from the research area and those under preservation in the museums were also examined 94,55% (1300 specimens) of the material were collected in the fields and 5,^5 % (75 specimens) were from the museums. The species were identified by male genital organs having specific characteristic properties. At the result of this research, totaly kO species belonging to 6 sub family and 20 genera have been found out. These are Callimenus macrogaster (Lefb.), Phaneroptera nana nana Fieber, Tylopsis liliifolia Fab., Acrometopa servillei Br.-W., A. syriaca Br.-W., Poecilimon pergamicus Br.-W., P. uni- spinosus Br.-W., P. ledereri Rme., P. amissus Br.-W., P. izmirensis Rme., P. hamatus Br.-W., P. pulcher Br.-W., P. sanctipauli Br.-W., Isophya recti- pennis Br.-W., I. straubei Fieber, Psorodonotus anatolicus Karabağ, Decticus mithati Rme., D. verrucivorus L., D. albifrons (Fab.), Bucephaloptera bucep- hala Br.-W., Sepiana sepium (Yersin), Platycleis (Platycleis) grisea (Fabr.), P. (P.) intermedia (Serville), P. (P.) escalerai Bolivar, P. (P.) affinis Fieber, P. (Incertana) incerta Br.-W., P. (Tessellana) sporadarum (Werner), P. (T.) vittata (Charp.), Eupholidoptera prasina Br.-W., E. smyrnensis Br.-W., Para- pholidoptera castaneoviridis Br.-W., Drymadusa limbata limbata Br.-W., Ana- dolua burri Karabağ, A. schwarzi Rme., Rhacocleis turcicus Uvarov, Anteras- tes serbicus Br.-W., Tettigonia viridissima L., Conocephalus discolor Thunberg, Saga natoliae Serville and S. puella Werner. One of them namely, Platycleis (Tessellana) sporadarum have been shown as new records for Turkish fauna. Besides three of them namely, Anadolua burri, Anterastes serbicus and Psoro donotus anatolicus have been found for the first time in Izmir district. The species Bradyporus dilatatus (Stal ), Leptophyes albovittata (Kollar), Anadolua davisi Karabağ, Anterastes anatolicus Uvarov, Gampsocleis recticauda-209- Werner, Metrioptera (Roeseliana) bispina (Bolivar), Pholidoptera femorata (Fieber) Platycleis (Montana) schereri Werner, P. (Tessellana) nigrosignata (Costa), Rha- cocleis anatolica Werner, Sporodiana brevipes (Uvarov), Tettigonia caudata Char- pentier reported to be present in Izmir could not be found out in this study. This point has been discussed in the chapter entitled“The erroneously intro duced or doubtful species to the Izmir fauna”. By this study, totally 52 species including 12 doubtful species had been investigated. Also the related keys to the subfamilies, genera and species of Tettigoniidae have been given. Their synonyms, general characteristics, figures, distributions and the plants on which the specimens were collected have also been given. At the result of this study, Poecilimon sanctipauli, P. unispinosus, P. pulcher and Tylopsis liliifolia have been found as the most abundant species in Izmir district. Among them P. sanctipauli, P. unispinosus and P. pulcher were particularly emphasized due to their economical importance in recent years.