Titreyengöl'de (Antalya /Manavgat) Sylvia cinsine ait kuş türlerinin halkalanması ve bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi
To determine some biological properties and ringing species in genus Sylvia at Titreyengöl (Antalya/Manavgat)
- Tez No: 169820
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET TİTREYENGÖL'DE (ANTALYA/ MANAVGAT) SYLVIA CİNSİNE AİT KUŞ TÜRLERİNİN HALKALANMASI VE BAZI BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ HAKAN KARAARMÇ Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ali ERDOĞAN Ocak 2006, 69 Sayfa Türkiye'de ötücü kuşlar ve göç hareketleri ile ilgili oldukça sınırlı bilgiler mevcuttur. Türkiye üç kıtayı birleştiren coğrafi konumu ve iki önemli göç yolunun üzerinden geçmesi nedeniyle kuş göçü açısından son derece önemlidir. Bu çalışmada SyMa cinsine ait ötücü kuşların Titreyengöl'deki ilkbahar ve sonbahar göç hareketleri 19 Mart-10 Mayıs 2004, 2 Nisan-10 Mayıs 2005 ile 27 Ağustos- 22 Ekim 2005 tarihleri arasında araştırılmıştır. Araştırmada Sis (Japon) ağlan kullanılarak kuşlar yakalanmış, EURING kriterleri kullanılarak halkalar takılmış ve gerekli ölçümler alınmıştır. Araştırmada Sylvia cinsine ait türlerin ilkbahar ve sonbahar göç zamanları belirlenmiş, bu türlerin tür içi eşeysel farklılıkları olup olmadığı morfolojik analizleri yapılarak tespit edilmiş, ağırlık, yağ ve kas durumları ile populasyon yoğunlukları, konaklama süreleri gibi parametreler ortaya konulmuştur. Buna göre; ilkbahar göçü sonbahar göçüne kıyasla daha kısa sürede tamamlanmakta, halkalanan birey sayılan ise sonbahara oranla daha fazladır. Aynca sonbaharda halkalanan bireylerin vücut ağırlıklan, yağ ve kas durumlan ilkbaharda halkalananlara kıyasla belirgin olarak daha yüksektir. İlkbaharda ağırlıklı olarak bir yıllık bireyler, sonbaharda ise genç bireyler yakalanmış ve halkalanmıştır. Çalışma süresince 9 Sylvia türü ile birlikte toplam 178 tür tespit edilmiş ve bunlardan 117 türe ait 23.677 bireye“Turkey”halkası takılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ötücü kuşlar, SyMa türleri, göç, halkalama.JURI: Prof. Dr. Ali ERDOĞAN (Danışman) ân İŞtC.f.t 7/... £2yC$r&U.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TO DETERMINE SOME BIOLOGICAL PROPERTIES AND RINGING SPECIES IN GENUS SYLVIA AT TTTREYENGOL (ANTALYA/MANAVGAT) HAKAN KARAARBIÇ M.Sc. in Biology Adviser: Prof. Dr. AH ERDO?AN January, 2006, 69 pages Quite restricted information is known about songbirds and their migration in Turkey. Turkey has a geographical position, it connects between three continents and two important migration way pass from Turkey. In this study, songbirds' migration time which belong to Sylvia genus were investigated between 19* March- 10th May (2004), 2nd April-lO* May (2005) and 27th August- 22nd October (2005). Birds were catched with Mist-nets (Japan-nets), EURING criterions have been used to attach the rings and the other measurements. After this study, spring and autumn migration times of Sylvia species and the differences between sex were determined with morphological data, population densities with fat-muscle properties and staying times about these species were introduced. As a result, spring migration time is shorter than autumn, but ringing-bird number is greater than autumn. In addition, weight and fat-muscle scores at autumn migration in Titreyengöl are heavier than spring. At spring generally 2nd-year birds, at autumn 1st- year birds were catched and ringed. At the study with 9 Sylvia species total 178 birds were fixed and 23.677 individuen from 117 species were ringed. KEY WORDS: Songbird, Sylvia species, Migration, Ringing. mCOMMITTEE: Prof. Dr. Ali ERDO?AN (Adviser)^ 1MZ IV