Manavgat ilçesi bitki parazit mantarları üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical research on the plant parasite fungus in Manavgat district
- Tez No: 494904
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışma, Antalya ili, Manavgat ilçesinin bitkilerinde hastalık oluşturan parazit mantar türlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanı, güneyde Boğaz mevkii, Titreyen Göl, Sorgun Çamlığı, kuzey doğu'da Manavgat Barajı, doğuda Asar deresi ile sınırlanır. Çalışma alanında parazit mantarlar tarafından enfekte olmuş bitki örnekleri, Eylül 2012-Ekim 2017 tarihleri (özellikle Eylül-Haziran) arasında toplanmıştır. Arazi çalışmaları sonrasında yapılan incelemeler neticesinde 105 fungus takson tespit edilmiştir. Bu türlerin 71'i Ascomycota (30 Dothideomycetes, 34 Leotiomycetes, 6 Sordariomycetes, 1 Incertae sedis), 32'si Basidiomycota (1 Microbotryomycetes, 27 Pucciniomycetes, 1 Exobasidiomycetes, 3 Ustilaginomycetes sınıfları) içerisinde sınıflandırılmıştır. Bu araştırma sonucunda tespit edilen 105 fungus taksonundan, 15'nin ayrıntılı literatür araştırmaları sonucunda Türkiye mikotası için yeni kayıt olduğu saptanmıştır. Bunun yanında, parazit mantarların hastalık oluşturduğu bitkilerden 16 tanesi Türkiye için yeni konukçu durumundadır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine parasitic fungi that cause disease in the plants of the province of Manavgat (Antalya) district. The area of study is limited to the Strait site in the south, Titreyengöl, Sorgun Pinery, Manavgat Dam in the north east, and Asar Creek in the east. In the study area, plant specimens infected by parasitic fungi were collected between September 2012 and October 2017 (especially between September and June). As a result of investigations carried out after the field studies, 105 taxa were determined. Of these species, 71 were classified as Ascomycota (30 Dothideomycetes, 34 Leotiomycetes, 6 Sordariomycetes, 1 Incertae sedis), 32 Basidiomycota (1 Microbotryomycetes, 27 Pucciniomycetes, 1 Exobasidiomycetes, 3 Ustilaginomycetes classes). As a result of this research, 15 out of 105 fungi taxa have been found to be new records for mycobiota of Turkey upon detailed literature investigations. Besides, 16 of the plants that parasitic fungi cause diseases are new hosts for Turkey.