Manavgat ilçesinin ornitoturizm potansiyeli
Ornitho tourism potential of Manavgat county
- Tez No: 523430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMALİ SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Doğal ve kültürel varlıklarıyla ön plana çıkan Manavgat'ta ekonominin temelini turizm oluşturur. Sahanın birçok alternatif turizm potansiyeli olmasına karşın bunlar içinde en yaygın bilineni belirli bir döneme sıkışmış olan deniz-kum-güneş üçlüsünden oluşan deniz turizmidir. Bu çalışmanın amacı, Manavgat ilçesinin Ornitoturizm (kuş gözlem turizmi) potansiyelini belirlemek ve sahanın turizm planlanmasına yönelik katkılarda bulunmaktır. Yapılan planlama sayesinde ilçenin var olan kuş potansiyelini kullanarak ilçede dört mevsim turizm canlılığı geliştirilmiş olacaktır. Çalışmada tarama modeline bağlı olarak gerçekleştirilmiş nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Çalışmada bu yöntemin birincil ve ikincil veri kaynakları kullanılmıştır. Araştırmanın birincil veri kaynaklarında, kısa görüşme ve gezi-gözlem; ikincil veri kaynaklarında; tezler, makaleler, bildiri, raporlar (kamu ve özel kuruluş raporları) ve internet açık erişim siteleri kullanılmış ve edinilen bulgular değerlendirilmiştir. Araştırma sahasında başta Titreyengöl ve Boğazkent sulak alanları olmak üzere, bünyelerinde ender görülen kuş türlerini barındıran birçok sulak alan bulunmaktadır. Şu ana kadar sadece Titreyengöl (175) ve Boğazkent'te (136) toplam 311 kuş türünün olduğu tespit edilmiştir. Bu türler içerisinden 23'ü nesli büyük ölçüde tükenme tehdidindedir. Sahanın kuş türleri, kuş gözlem meraklılarının görmeyi arzuladıkları türlerdendir ki ilçenin bu potansiyeli turizme kazandırılabilir. Sonuçta, mevcut sektörel tecrübe, konaklama tesisi ve yatak kapasitesi varlığı ile ilave bir yatırıma gerek duyulmaması Manavgat'ta bu ornitotuturizm türünün geliştirilebilmesinde önemli bir avantajdır. Böylelikle sahanın ortinoturizm turizm potansiyelinin ilçe turizmine eklenmesi ile aktivitelerinin tüm yıla yaygınlaştırılması sağlanabilinir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the potantial of ornithotourism and to contribute tourism planning of the areas in Manavgat. Tourism is vital for Manavgat's economy due to it's curtural and natural heritage. Even though the province has many potantials of alternative tourism, sea tourism is the most known of these branches. Ornithology is a widespread discipline that is being excercised around the world which can also be of great use in Manavgat. With the potential of ornitho-variety of Manavgat, tourism can be advanced to another level which will enable the region tourism to be active throughout 4 seasons. The research is based on qualitative assessment. Primary and secondary data sources are included in the following lines. Primary sources are short interviews and field observation. Secondary sources are thesis', articles, papers, reports(both private and govermental reports) and open access internet websites. Consequently, all the data is evaluated. Titreyengöl and Boğazkent are the primary wetlands of Manavgat which are home to rare bird species. Thus far, in Titreyengöl (175) and Boğazkent (136), in total, 311 bird species have been identified in this region and 23 of these species are in danger of extinction. The unique species of this region would attract the majority of bird observers around the world which is a great potential for ornitho-tourism in Manavgat. In conclusion, current sectoral experience, accomodation facilities and bed capacities are to be considered as advantages to develop this sort of tourism without further expenses in Manavgat. With the addition of field potential of ornithotourism to traditional tourism in Manavgat, the activities can be spreaded throughout the year.