Beton üretiminde portland çimentosu, katkılı çimento ve silis dumanı kullanımının bazı durabilite parametreleri açısından karşılaştırılması
Comparison of the use of portland cement, blended cement and silica fume in the production of concrete concerning durability parameters
  1. Tez No: 169827
  2. Yazar: MEHMET ÖZBAKIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FİKRET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET BETON ÜRETİMİNDE PORTLAND ÇİMENTOSU, KATKDLI ÇİMENTO VE SİLİS DUMANI KULLANIMININ BAZI DURABİLİTE PARAMETRELERİ AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI Mehmet ÖZBAKIR Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Fikret TÜRKER Aralık 2005, 56 Sayfa Bu deneysel çalışmada, basınç dayanımı, kılcal su emme ve klor geçirimliliği deneyleri için, beton basınç dayanım sınıfı C 40 ve C 55 olan, bağlayıcı olarak PÇ 42,5, PKÇ/B 32.5 R ve ikame olarak silis dumanı kullanılan, çökmeleri 10±1 ve 19±1 olacak şekilde, 3 seri halinde 15 farklı beton karışımı tasarlanmıştır. C 40 beton basınç dayanım sınıfı hedeflenen 1. seri ve C 55 beton basınç dayanım sınıfı hedeflenen 2. seri için sabit dozaj ve her karışım için farklı su/çimento oranlarına sahip betonlar üretilmiştir. 3. seride ise 1. ve 2. serideki en düşük su/çimento oranlarına sahip karışımlar, dozajları arttırılarak seri içerisinde ki en yüksek su/çimento oranlarıyla tekrar üretilmişlerdir. Deneyler sonucunda su/çimento oranının azalmasıyla bütün karışımlarda kılcal su emme ve klor geçirimliliğinin azaldığı, silis dumanı ikameli karışımların bu etkinin diğer karışımlardan daha fazla olduğu görülmektedir. Silis dumanı ikamesinin, klorür geçirimliliğini, su/çimento oranından daha fazla etkilediği belirlenmiştir. Daha fazla dozajla üretilen 3. seride ise kılcal su emme bir miktar azalmasına rağmen klorür geçirimlilikleri arttığı gözlemlenmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Basınç dayanımı, kılcal su emme, klor geçirimliliği, silis dumanı, su/çimento oram JÜRİ: Prof. Dr. Fikret TÜRKER (Danışman) Prof. Dr. İlhan SÜTAŞ Yrd. Doç. Dr. Kemal YÜCEL
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF THE USE OF PORTLAND CEMENT, BLENDED CEMENT AND SDLICA FUME IN THE PRODUCTION OF CONCRETE CONCERNING DURABILITY PARAMETERS Mehmet ÖZBAKIR M.S. Thesis; Department of Civil Engineering Adviser: Prof. Dr. Fikret TURKER December 2005, 56 pages This experimental study deals with 15 different concrete mixtures have been prepared for the experimentation of compressive strength, capillary water absorption and chloride diffusion in three series. These concrete mixtures have been prepared with concrete compressive strength classes of C 40 and C 55, with PC 42,5, PKC/B 32,5 R as cementation and silica fume as substitution. And the slumps of these concrete mixtures were 10±1 and 19±1. for the first and second series, where C 40 concrete compressive strength class has been aimed for the former and C 55 concrete compressive strength class has been aimed for the latter, constant dosage has been applied. And for each mixture, concrete with a different water/cement proportion has been produced. In the third series, the mixtures with the lowest water/cement proportion in the first and second series have been produced again with the highest water/cement proportions in the same series by increasing their dosages. As a result of the experimentation, it is understood that with the decrease in the proportion of water/cement, the capillary water absorption and chloride diffusion in all mixtures have also decreased and it is also observed that this effect is pronounced in mixtures with silica fume than the other mixtures. It is observed that the substitution of silica fume affects chloride diffusion more than water/cement ratio. Although capillary water absorption decreases a little in the third series, which is produced with higher dosage, it is observed that chloride diffusion was increased. 11KEY WORDS: compressive strength, capillary water absorption, chloride diffusion, silica fume, water/cement proportion COMMITTEE: Prof. Dr. Fikret TURKER (Adviser) Prof. Dr. İlhan SÜTAŞ Yrd. Doç. Dr. Kemal YÜCEL 111