Ayırtedilemezlik operatörlerine dayalı bulanık sıralama bağıntıları üzerine
On the fuzzy orderings related with indistinguishability operators
  1. Tez No: 169826
  2. Yazar: ARZU IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET AYIRTEDİLEMEZLİK OPERATÖRLERİNE DAYALI BULANIK SIRALAMA BAĞINTILARI ÜZERİNE ARZU IŞIK Yüksek Lisans Tezi, Matematik Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mustafa Demirci Aralık 2005, 72 sayfa Bu çalışmada t-normlar ve ayırtedilemezlik operatörleri tanıtılmış, bulanık sıralama konusu farklı kaynaklardan farklı yaklaşımlar bir araya getirilerek etraflıca incelenmiş ve özgün örnekler verilerek konunun daha iyi anlaşılması sağlanmıştır. Giriş bölümünde bulanık sıralamanın gerekliliği ve tarihi gerişimi aktarıldıktan sonra ikinci bölümde ön hazırlık olarak t-norm ve ayırtedilemezlik operatör kavramlarının özellikleri verilmiştir. Ayrıca ayırtedilemezlik operatörlerinin elde ediliş yöntemlerine de kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde bulanık sıralama kavramı tanıtılmış zengin örneklerle birlikte elde edilme yöntemleri okuyucuya sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise bulanık bağıntıların lineerlik çeşitleri tanıtılmış, örneklerle bulanık sıralamaların lineerlik türleri saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bulanık Mantık, Çok Değerli Mantık, T-Normlar, Bulanık Bağıntılar, Ayırtedilemezlik Operatörler, Bulanık Sıralama, Bulanık Bağıntıların Lineerliği. JÜRİ: Prof. Dr. Veli Kurt Doç. Dr. Mustafa Demirci Yrd. Doç. Melike B. Yücel
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ON THE FUZZY ORDERINGS RELATED WITH INDISTINGUISHABILITY OPERATORS Arzu IŞIK M.Sc. in Mathematics Adviser : Assoc. Prof. Dr. Mustafa Demirci December 2005, 72 Pages In this work, the concept of indistinguishability operator is introduced, the con cept of fuzzy ordering is studied by collecting different approaches from different ref erences and it is shown with original examples for good understanding. After explaining the necessity of fuzzy orderings and giving the historical de velopment of this concept in the introduction, in the second chapter, the concept of t-norm and indistinguishability operator are introduced and their properties are given. In addition, the constructions of the indistinguishability operator are briefly given. In the third chapter, fuzzy orderings are introduced and with rich examples, the con structions of fuzzy orderings are shown. In the fourth chapter, the kinds of linearity of fuzzy functions are introduced and in the examples, the kinds of linearity of fuzzy orderings are determined. KEY WORDS: Fuzzy Logic, Multi- Valued Logic- Norms, Fuzzy Functions, Indistinguishability Operators, Fuzzy Orderings, Linearity Of Fuzzy Functions. COMMITTEE: Prof. Dr. Veli Kurt Assoc. Prof. Dr. Mustafa Demirci Asst. Prof. Dr. Melike B. Yücel n