Farklı cinsiyet rollerinin bireylerin uyum düzeylerine etkisi
- Tez No: 16983
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ETHEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ii ÖZET Bu araştırmada, farklı cinsiyet rollerinin bireylerin uyum düzeylerine olan etkisi incelenmiştir. Araştırmada bağımlı değişken olan öğrencilerin uyum düzeylerini saptamak için özgüven (1976) tarafından geliştirilen“Hacettepe Kişilik Envanteri (HKE)”(EK-1) ile, bağımsız değişken olan cinsiyet rollerini saptamak için Kavuncu (1987) 'nun Türk toplumuna uyarladığı“Cinsiyet Rolü Değerlendirme Envanteri (CRDE)”(EK-2) kullanılmıştır. Bu çalışma, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsünde bulunan Edebiyat, Eğitim, Güzel Sanatlar, İktisadî ve İdarî Bilimler, Fen ve Mühendislik Fakültelerinin şans (random) yolu ile seçilen çeşitli bölümlerinin 3. sınıflarında okumakta olan 238 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda elde edilen farklı cinsiyet rolü gruplarının“Kişisel ve Sosyal Uyum”düzeylerine ilişkin ortalama farklarının manidar olup olmadığı t Testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre: Kadınsı özelliği yüksek ve düşük olan kadınların“Kişisel”ve“Sosyal”Uyum düzeyleri arasında önemli bir fark olmadığı görülmüştür.iii Erkeksi özelliği yüksek olan erkeklerin“Kişisel ve Sosyal Uyum”düzeylerinin, düşük olanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Genelde“Androjen”özelliğe sahip olan bireylerin“Kişisel ve Sosyal Uyum”düzeyleri,“Androjen”özelliğe sahip olmayan bireylerden daha yüksek bulunmuştur.“Androjen”özelliğe sahip olan ve olmayan kadınların“Kişisel ve Sosyal Uyum”düzeyleri arasında önemli bir fark olmadığı gözlenmiştir.“Androjen”özelliğe sahip olan erkeklerin“Kişisel ve Sosyal Uyum”düzeylerinin, olmayanlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
iv SUMMARY In this research, the effect of different sex roles on the adjustment levels of individuals have been studied. In the research, the“Hacettepe Personality- Inventory (HPI)”(APPENDIX-1) developed by ÖZGÜVEN (1976) has been used for establishing the adjustment levels of students as dependent variables, and the“Evaluation of the Sex Role Inventory (BSRI)”(APPENDIX-2) adapted for the Turkish community by KAVUNCU (1987) has been used for establishing the sex roles as independent variables. This study has been made on 238 students studying in the third classes of a variety of randomly selected departments of the Faculties of Literature, Education, the Fine Arts, Economic and Administrative Sciences, Science and Engineering from the Beytepe Campus of Hacettepe University. Whether the average differences concerning the“Personal and Social Adjustment”levels of the different sex role groups obtained for the purpose of the research were obstructive or not has been checked with the t Test.According to the results obtained from the research, it has been observed that there was no important difference between the“Personal”and“Social”Adjustment levels of women with high and low feminine characteristics. It has been found that the“Personal and Social Adjustment”levels of men with high masculine characteristics were higher than those with low masculine characteristics. The“Personal and Social Adjustment”levels of individuals with“Androgen”characteristics in general have been found to be higher than individuals without“Androgen”characteristics. It has been observed that there was no important difference between the“Personal and Social Adjustment”levels of women with and without“Androgen”characteristics. The“Personal and Social Adjustment”levels of men with“Androgen”characteristics has been found to be higher than those without them.