İlkokul müdürlerinin etki sürecine ilişkin yeterlikleri
- Tez No: 16982
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN BAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilkokul rrüdürlerinin etki sürecine ilişkin yeterlikleri konusundadır. Araştırmanın problemi,“yöneticilerin kullanabilecekleri etkileme yollarının neler olduğu, ilkokul müdürlerinin bu yolları nasıl kullandıkları ve etkileme yeterlikle rinin ne düzeyde olduğudur”. Araştırma, etki sürecini, eğitim yönetimi açısında ele alan ilk araştırmalardan birisi olması; bu alandaki araştırma eksikliğini gidermeye yardımcı olması; eğitim yöneticilerinin, eğitim gereksi nimlerinin belirlenmesi; okul müdürlerinin sergiledikleri yönetici lik davranışlarının, uygulamada gerçek anlamda öğretmenleri ne düzeyde etkileme geçerliğine sahip olduklarını sergilemesi bakımın dan önem taşımaktadır. Betimsel bir yöntemle ele alınan araştırmanın evrenini, Ankara İli merkez ilçeleri içerisinde yer alan ilkokullarda görev yapan okul müdürleri ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın ömeklemi 53 okul müdürü ve 316 öğretmenden meydana gelmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen“ilkokul müdürle rinin öğretmenleri etkileme davranışları anketi”uygulanarak elde edilmiştir. Otuz sorudan meydana gelen anketin ilk on sorusu yetki yoluyla etkileme, ikinci on sorusu uzmanlık gücüyle etkileme, üçüncü on soru ise kişilikle etkileme davranışlarını içermektedir. Ankette, etkileme davranışlarının müdürler tarafından hangi sıklıkla kullanıldığını belirlemek için“herzaman, çoğuzaman, arasıra, çoknadir, hiçbirzaman”seçenekleri kullanılmıştır. Posta yoluyla uygulanan anketin dönüş oranı, müdür grubunda % 79.2, öğretmen grubunda % 77.5 olmuştur. Anketle elde edilen bilgiler H.Ü. Bilgi İşlem Merkezince çözümlenmiştir. Grupların görüşlerini ve görüşleri arasında fark bulunup bulunmadığını belirlemek için; ivx ve t testinden yararlanılmıştır. Grupların görüşleri karşılaştırılırken 0.05 güven düzeyi aranmıştır. Güven düzeyinin 0.01 düzeyinde gerçekleşti?: durumlarda ayrıca belirtilmiştir. Araştırmanın birinci alt problemiyle, yöneticilerin etkileme yollarının neler olabileceği sorusuna yanıt aranmış; bu yollar, yetki yoluyla etkileme, uzmanlık gücüyle etkileme ve kişilikle etkileme olmak üzere üç temel başlık altında ifade edilmiştir. İkinci, üçüncü ve dördüncü alt problemler çerçevesinde grupların, okul müdürlerinin yetkiden bir etkileme yolu olarak nasıl yararlandıkları konusuna ait görüşleri, bu görüşler arasında fark bulunup bulunmadığı ve varsa, farkın önem düzeyi belirlenmeye çalışılmıştır. Okul müdürleri, öğretmenleri etkilemek amacıyla yetkilerini“çoğuzaman”kullandıklarını belirtirken, öğretmenler bunun“arasıra”olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research is related to the competence of primary school directors at influencing process. The problem of the research is“what the influencing ways are, how they are used by the primary school directors and what is the level of their competence related to influencing of the personnel”. The research seems to be important; because, it is the first research in Turkey made on influencing process from educational administravite point of view. Its aim is to fill this gap and to search the level of influencing validity of the directors at the application level. ( The population of the research covers the directors and teachers of the primary school in central sub-provinces of Ankara. The sample of the research covers 53 school directors and 316 teachers. The findings were gathered through the implementation of the questionnaire on“Influencing Behaviours of Primary School Directors”prepared by the researcher. The questionnaire included 30 questions and the first ten questions covered the questions related to influencing through outhority, the second the. questions related to influencing power of expertise, the third ten questions related to behaviours influencing through personality. In order to determine the frequency of the use of directors' influencing process, some alternatives such as“every time, most of the time, sometimes, seldom, never”were used. The rate of replies gathered were 79.2 per cent for the directors' group, 77.5 per cent for the teachers' group. The questionnaries were sent by mail. The data garnered through questionnaries was evaluated by Computer Center of Hacettepe University. viiIn order to determine the thoughts of the groups and to find whether there is a difference between grougs, x and t tests are used. While comparing the thoughts of the groups, the reliability rate 0.05 is required. Besides this, the situations where 0.01 reliability rate is required are also stated. By the first sub-problem of the research it was aimed at finding an answer to the question of influencing ways of the directors; these ways were stated under three main headings; such as influencing through power, through expertise, through personality. (By the second, third and the fourth sub-problems, it was.It“ aimed at finding an answer to the question of school directors' use of authority as a way of influencing and determining the difference between the ideas, if there was, determining the importance rate of the difference. While the school directors state that they use their authority in order to influence the teachers ”mostly“, the teachers state that the directors use their authority ”sometimes“, the difference between these ideas was appreciated as ”important“ (P-C0.05). By the fifth, sixth and seventh sub-problems, it was aimed at determining the ideas about the way of using expertising as a way of influencing the teachers, if there are some differences between the ideas, it was aimed at finding the level of difference. The groups stated that the directors used their expertise power ”mostly“ in order to influence the teachers.